Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Društveni centar

Društveni centar 13 jan 2012 11:36 #141

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4870
  • Primljenih Zahvalnica: 8012
Ne brinem se ja puno.
Ako ne bude ovo mesto, biće neko drugo, ti ljudi su se sad organizovali.
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 13 jan 2012 11:51 #142

  • mukyz
  • mukyz's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • the grand master
  • Poruka: 1269
  • Primljenih Zahvalnica: 632
www.021.rs/Novi-Sad/Vesti/Policija-ister...iste-iz-kasarne.html
Policija isterala aktiviste iz kasarne
Policija je u pratnji sudije za prekršaje i vojne policije jutros izbacila iz kasarne "Arčibald Rajs" na Futoškom putu aktiviste koji su tu prenoćili i zabranila ulazak u kasarnu.

Kako za Radio 021 kaže jedan od slobodnih umetnika koga su jutros probudila uniformisana lica, nakon legitimisanja, naređeno im je da napuste prostorije kasarne.
"Bilo nas je šestoro kada je ušla vojna policija, pomognuta sa jednim uniformisanim policajcem i dvojicom u civilu. Zamolili su nas da pripremimo lične karte i odemo u vojni klub, što smo i učinili. Nakon toga su nam rekli da u miru i tišini napustimo objekat", navodi ovaj mladić koji je želeo da ostane anoniman.



Nalogodavac izbacivanja "neko s parama"?
Prema rečima aktivistkinje Dijane Pavlović, odmah nakon izlaska pozvali su predstavnike vojne policije sa kojima su razgovarali u toku tri nedelje, koliko je trajao Društveni centar. Na pitanje ko je dao nalog za iseljenje, Pavlovićeva tvrdi da joj je sagovornik iz VP rekao da oni nisu nalogodavci.
"Dobili smo informaciju iz vojne policije da oni nisu naložili iseljenje aktivista iz Drušvenog centra, već da je naredna stigla iz civilnog sektora. Kažu, javio je "neko sa parama". Mi ne znamo ništa, čekamo odgovor iz Grada, ne znamo da li su za iseljenje urgirali pojedini političari, ili neko drugi - a zna se ko u Srbiji ima para", navodi Pavlovićeva.



U jednom trenutku ispred kasarne se pojavila i marica vojne policije, ali su aktivisti formirali živi zid na javnoj površini na ulazu u objekat i onemogućili im prolaz.





Lične stvari još uvek u kasarni
Kapije tzv. Društvenog centra su sada zatvorene, a postavljeni su znakovi da je zabranjen prolaz i da je u pitanju vojni objekat. U kasarnu trenutno niko ne može da udje, ali se pripadnici nevladinih organizacija i dalje skupljaju ispred zatvorenih vrata.
Jedna od aktivistkinja Branka Miličić kaže za Radio 021 da niko neće da im kaže šta će sada biti sa njihovim stvarima koje su unutra. "Unutra je oprema korišćena za izvođenje programa, materijali, dokumentacija, kompjuteri, miksete... Nije nam jasno zašto se u napuštenom objektu ne mogu izvoditi dobri i kvalitetni programi i kome je to potrebno?", pita se Branka.



Na sednici gradskog parlamenta održanom krajem decembra, vladajuća većina predvođena Demokratskom strankom, dobila je predlog opozicione Srpske radikalne stranke da Skupština grada raspravlja o zauzimanju kasarne i osudi ovaj čin nevladinih aktivista. Šef novosadskih radikala Đurađ Jakšić, izjavio je tada za Radio 021 da bez obzira na to što je objekat prazan i što vlast nije sposobna da rešava probleme, niko nema pravo da uzurpira tuđu imovinu.



Posete vojne policije objektu bivše kasarne "Arčibald Rajs" bile su čest slučaj, ali od njih nikad nije traženo da napuste objekat. Napuštenu kasarnu je zauzelo 100-ak aktivista pre dvadesetak dana i pretvorilo je u Društveni centar, ali do danas nisu dobili nijednu zvaničnu podršku političara ili partija na vlasti. (Miodrag Sovilj)
NSBuild
Poslednja izmena: 13 jan 2012 11:52 od mukyz.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 13 jan 2012 12:15 #143

  • Pinki
  • Pinki's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Festina lente
  • Poruka: 903
  • Primljenih Zahvalnica: 896
Rekoh ja njima da je loš tajming, em je hladno, em praznici. Imali su čak i načelnu podršku grada pa opet izgleda da je jako malo ljudi odlazilo tamo. Možda nisu stvarali dovoljno buke u medijima. Trebalo je da odlože za proleće kad je fino toplo i sunčano, najbolje negde pred izbore.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 13 jan 2012 12:56 #144

  • Pripadnik
  • Pripadnik's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1172
  • Primljenih Zahvalnica: 716
Loš je tajming ali ne u par meseci gore dole nego u par godina...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 13 jan 2012 13:06 #145

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4870
  • Primljenih Zahvalnica: 8012
Pripadnik napisao/la:
Loš je tajming ali ne u par meseci gore dole nego u par godina...

Par godina su zakasnili ili poranili?
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 13 jan 2012 13:37 #146

  • Cookie
  • Cookie's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Institutionalized
  • Poruka: 4222
  • Primljenih Zahvalnica: 3188
Uz malo halabuke po medijima i podrške nekih ljudi, mogli su sve isterati do kraja. Meni je sve ovo delovalo neozbiljno. Kao da su hteli nešto, a nisu znali kako to da ostvare, niti su mogli... Lako su se predali, a čini mi se da su jedva čekali ovakav ishod.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 13 jan 2012 14:02 #147

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4870
  • Primljenih Zahvalnica: 8012
Znam sve iz druge ruke pa ću napisati kad nađem vremena.
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 13 jan 2012 15:05 #148

  • Pripadnik
  • Pripadnik's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1172
  • Primljenih Zahvalnica: 716
Dukelander napisao/la:
Pripadnik napisao/la:
Loš je tajming ali ne u par meseci gore dole nego u par godina...

Par godina su zakasnili ili poranili?
Poranili.
Imam neko mišljenje o toj i takvim akcijama ali kada kažem da su poranili pre svega mislim da društvo nije sazrelo da prihvati tako nešto pa otuda i to da su poranili...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 13 jan 2012 15:10 #149

  • kasko
  • kasko's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 4920
  • Primljenih Zahvalnica: 9930
/s Nije drustvo sazrelo da se tako otvoreno krsi zakon, pa to ti je... lud narod, luda vojska. /s
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 13 jan 2012 15:21 #150

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Ne, nego nije drustvo sazrelo da shvati da je prostor dragocen, i da niko, narocito drzava, ne moze da ima luksuz da nesto ne koristi 5-6 godina, napusti ga i ostavi da propada. To za pocetak, a o ovim kvazi-nacistima, borcima za srpstvo i glupostima da ne govorim...
Poslednja izmena: 13 jan 2012 15:23 od limanac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 13 jan 2012 15:42 #151

  • bratac
  • bratac's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 3
vreme je bilo da izadju,ni za ovo sto su bili nisu nikom platili,strasno.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 13 jan 2012 16:01 #152

  • inactive_account
  • inactive_account's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 260
  • Primljenih Zahvalnica: 70
Zivimo u 21.veku, svetom vlada kapitalizam, a ponegde i demokratija... Pravo svojine je svetinja u vecini pomenutih drustava...
Niko nema pravo da uzurpira bilo ciju imovinu pa i vojnu/drzavnu i to je cinjenica u bilo kom pravnom sistemu na svetu...
Nemam nista protiv da objekat koriste umetnici, stolari, obucari, poljoprivrednici, advokati ili kogod, ali tek kad vlasnik objekta odluci da ih ustupi istim...

E sad sto je vlasnik objekta i oni koji treba da posreduju u preuzimanju (Grad) nezreli u svakom smlislu reci, to je krivo drustvo koje je proizvelo nezrelog vlasnika i posrednika...

Malo je ironicno sto kasarna nosi ime Arcibald Rajs koji u svom cuvenom delu prica o problemima o kojima mi sad raspravljamo
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 13 jan 2012 16:34 #153

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4870
  • Primljenih Zahvalnica: 8012
Evo nešto zanimljivo.
Podsećamo šta je bio odgovor od Ministarstva odbrane u vezi ovog objekta: реч је о објекту обухваћеном Мастер планом (непокретности Војске Србије које нису неопходне за функционисање ВС предвиђене су за отуђење Закључком Владе Републике Србије 05 бр. 46-3622/2006-003 од 22.06.2006. године и стављене су на располагање Републичкој дирекцији за имовину).

Ako je stavljeno na raspolaganje republičkoj direkciji za imovinu, pod čijom je nadležnošću onda?

Ni država sama nije sigurna ko pije a ko plaća, ali zna se da neki tal mora da padne, pa će se već dogovoriti, a sad očigledno nisu uspeli da se dogovore ;)
Interesantno je da će država sama sebi da plaća te objekte, tj. lokalna samouprava vojsci... što je potpuno besmisleno. Postavlja se i pitanje ko je plaćao i da li je plaćao porez na taj objekat proteklih 6 godina, te i zašto je skinuta zaštita sa objekta, i šta će biti dozvoljeno za gradnju na tom mestu ako se objekti sruše.
E sad, grad u ovom momentu nema para da se nagađa sa vojskom oko objekta, pa im je odgovaralo da podrže ekipu koja je ušla. Ništa više od političke pozadine tu nema.
Nekome iz vojske je očigledno postalo jasno da se grad pravi lud pa je povukao veze da se ljudi isteraju. Donedavno naravno ih je bilo baš briga za objekat, a nije ga čuvao ni jedan jedini vojnik. Eto koliko im je stalo.

Futože, izašli su iz bivše kasarne zato što su takvi. Nema potrebe za konfrontacijama. Uostalom, pola njih su devojke/žene a i muški su većinom neki pacifisti.

Meni ovo sve liči na igru nekih sivih eminencija, u čijem se središtu našla ekipa koja je pala s neba i pojma o tome nema. Ni zašto su ih pustili da budu tri nedelje unutra, ni zašto ih sad izbacuju. Nisu toliko naivni koliko nesvesni koliko cela problematika nivoa ima. Da, pustili su ih unutra. Znalo se da hoće da uđu, i neki nadležni vojni starešina ih je pustio. Pisali su dopise vojsci u više navrata. Dakle, za početak, dogovoreno je da niko neće reagovati na ulazak...
Priča oko objekta se tek sad zaukala, a zbog krize u kojoj su i razni investitori ne bi bila potegnuta još 2-3 godine sigurno. Tri nedelje je dovoljno da i pored novogodišnjih praznika ljudi od moći artikulišu stavove, interese i odmere snage jedni sa drugima.

A možda i grešim :)
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Poslednja izmena: 13 jan 2012 16:36 od Dukelander.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 13 jan 2012 17:07 #154

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
albukerkins napisao/la:
Zivimo u 21.veku, svetom vlada kapitalizam, a ponegde i demokratija... Pravo svojine je svetinja u vecini pomenutih drustava...
Niko nema pravo da uzurpira bilo ciju imovinu pa i vojnu/drzavnu i to je cinjenica u bilo kom pravnom sistemu na svetu...
Nemam nista protiv da objekat koriste umetnici, stolari, obucari, poljoprivrednici, advokati ili kogod, ali tek kad vlasnik objekta odluci da ih ustupi istim...

Sto za epilog ima npr. Postansku stedionicu od 20 godina, Radnicki 10, kasarnu vec 6 ili koliko, sve ruglo do rugla... Neka se lepo propise koliko to imaju prava da se 'odluce', mislim da je u Holandiji samo godinu dana, a onda te niko vise ne pita gde si bio i sta s' radio, ovi samo nastavljaju da placaju racune i to je to... Prostor je luksuz, a mi se u ovako raspaloj i gladnoj drzavi po obicaju sa svime rasipamo :ohno:
Poslednja izmena: 13 jan 2012 17:07 od limanac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 13 jan 2012 17:17 #155

  • inactive_account
  • inactive_account's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 260
  • Primljenih Zahvalnica: 70
limanac napisao/la:
albukerkins napisao/la:
Zivimo u 21.veku, svetom vlada kapitalizam, a ponegde i demokratija... Pravo svojine je svetinja u vecini pomenutih drustava...
Niko nema pravo da uzurpira bilo ciju imovinu pa i vojnu/drzavnu i to je cinjenica u bilo kom pravnom sistemu na svetu...
Nemam nista protiv da objekat koriste umetnici, stolari, obucari, poljoprivrednici, advokati ili kogod, ali tek kad vlasnik objekta odluci da ih ustupi istim...

Sto za epilog ima npr. Postansku stedionicu od 20 godina, Radnicki 10, kasarnu vec 6 ili koliko, sve ruglo do rugla... Neka se lepo propise koliko to imaju prava da se 'odluce', mislim da je u Holandiji samo godinu dana, a onda te niko vise ne pita gde si bio i sta s' radio, ovi samo nastavljaju da placaju racune i to je to... Prostor je luksuz, a mi se u ovako raspaloj i gladnoj drzavi po obicaju sa svime rasipamo :ohno:

Slazem se... ali mi takav zakon nemamo... mozemo da se borimo za njega, ali ne mozemo da krsimo i one koje trenutno imamo...

Ako se krsi pravna regulativa sutra mogu da se jave poljoprivrednici i da taze da preoru Majevicu i da zasade kukuruz... Ili da upadne neko u Nacionalnu stedionicu i koristi je za sta njemu treba...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 13 jan 2012 17:18 #156

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4870
  • Primljenih Zahvalnica: 8012
Poštanska štedionica je nov i nikad useljen objekat.
Mislim da su imali neki rok od 3 godine koji je petostruko istekao, ali se stalno našao način da se neko žali, sudi, itd. Pošto je interesent država (Pošta), onda je lako bilo odlagati.
Isto u slučaju Radničkog, a i u slučaju bivše kasarne. Prva dva su objekti koji su već pod sporom, a kasarna tek može da postane. Još ako se usvoji nesretni zakon o resituciji pre nego što se smisle ko će da kim da se dogovori, biće zabava još 10 godina.
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 13 jan 2012 17:30 #157

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Jeste Albukerkis, ali to nas dovodi do gradjanske svesti opet, jednostavno ovde stvari nisu dosle na dovoljan civilizacijski nivo. Ovde bi realno i dosli poljoprivrednici da oru i sade kukuruz ;) Slovenci su imali te liberalne tekovine jos daleko u SFRJ, pa su odmah po izlasku iz JNA npr, to glatko mogli da naprave, kakva vojska u gradu, pre 20 godina je kasarna predata gradjanima. A mi ovde - restitucija, ja pijem - ti placas, sad je moje - sad nije, moje je - al moze mi se da ga ne koristim i degradiram, nije moje - al ga prodajem onome od koga sam uzeo itd. :bash: Bas zbog ovakvih iskustava, takav zakon je neophodan, ali je nuzno i da se sprovodi! Kao sto sam napisao primer na Keju za fasadu, kad jedan majmum dobije da sredi celu fasadu, niko se vise nece k****, e tako i kad jedan investitor izgubi svoj Skadar na Bojani, videcemo kako ce se stvari pokrenuti...
Poslednja izmena: 13 jan 2012 17:32 od limanac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 13 jan 2012 17:32 #158

  • mukyz
  • mukyz's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • the grand master
  • Poruka: 1269
  • Primljenih Zahvalnica: 632
Postavlja se i pitanje ko je plaćao i da li je plaćao porez na taj objekat proteklih 6 godina, te i zašto je skinuta zaštita sa objekta
Koliko sam ja upoznat, objekat nije bio pod zastitiom, vec jedno drvo, platan, koje se nalazi i dvoristu i koje je staro boga oca.
Podsećamo šta je bio odgovor od Ministarstva odbrane u vezi ovog objekta: реч је о објекту обухваћеном Мастер планом (непокретности Војске Србије које нису неопходне за функционисање ВС предвиђене су за отуђење Закључком Владе Републике Србије 05 бр. 46-3622/2006-003 од 22.06.2006. године и стављене су на располагање Републичкој дирекцији за имовину).
Mislim da je boldovano kljucna rec.
btw, novac koji bi se dobio prodajom kasarni je planirano da se utrosi na resavanje stambenog pitanja vojinih lica koja jos uvek zive po nekim kolektivnim centrima.
NSBuild
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 13 jan 2012 21:17 #159

  • bratac
  • bratac's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 3
sramota,treba krivicnu prijavu podneti protiv onih koji prisvajaju tudju imovinu,zakon valjda vazi za sve.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 13 jan 2012 22:04 #160

  • ranko su ns
  • ranko su ns's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 5910
  • Primljenih Zahvalnica: 9043
niko nema pravo da uništava državnu imovinu koja mu je data na raspolaganje. Vojsci ne treba, neka je vrati državi. Oni su je izgleda vratili jer sa tom imovinom raspolaže Republička direkcija za imovinu. Tu imovinu država ili prodaje ili predaje na korišćenje nekom drugom državnom subjektu kome je potrebna.

Međutim ništa se ne dešava sem propadanja objekata. Luksuz da neko ne brine o imovini vrednoj milion evra a da je ne koristi, ne proda ili ne iznajmi na korišćenje niko sebi ne bi dozvolio sem nas bogatih Srba.

Potpuno se slažem sa Limancem ili koristi imovinu ili je daj onom koji će da je koristi. Ali nemoj da odugovlačiš, namerno urušavaš objekat kako bi ga prodali nekom za dž.

Kad posle 5 godina čekanja i propadanja neko uđe unutra, e onda se sete i kažu da im treba.
KO HOĆE NAĐE NAČIN, KO NEĆE NAĐE OPRAVDANJE
Poslednja izmena: 13 jan 2012 22:05 od ranko su ns.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru