Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Trg Republike/Riblja pijaca

Trg Republike/Riblja pijaca 01 apr 2015 08:47 #121

  • kabacum
  • kabacum's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Imperare sibi maximum imperium est
  • Poruka: 209
  • Primljenih Zahvalnica: 97
^^

Apsolutno se slazem, bice bolje od prethodnog izgleda trga to je sigurno. Najkriticnija je okolina trga. Bezvezan, krezubav, delom devastiram- delom uredjen izgled okolnih zgrada... :wallbash:
Ne znam sta bi to najbolje od najboljeg moglo da se napravi na samom prostoru trga a da ulepsa sliku celog ambijenta, koji je u najvecoj meri zavistan od okolne arhitekture?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: sergio-m

Trg Republike/Riblja pijaca 01 apr 2015 11:06 #122

  • ranko su ns
  • ranko su ns's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 5910
  • Primljenih Zahvalnica: 9043
KO HOĆE NAĐE NAČIN, KO NEĆE NAĐE OPRAVDANJE
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Nicisy1, Dukelander, Cookie, Buck, limanac, Yokai, mrnjavi, Mikica86, Duja, TurboMaximus, Novajlija, Blavak

Trg Republike/Riblja pijaca 01 apr 2015 18:30 #123

  • Dunavski
  • Dunavski's Avatar
  • Van mreže
  • Zidar
  • Poruka: 75
  • Primljenih Zahvalnica: 457
KONTINUITET VS DISKONTINUITET - (ODGOVORI)


Kako to Duke lepo reče: "ne mogu da se ne složim sa napisanim ali vidim nešto važno u celoj stvari"


Mislim da živimo u gradu fantastičnih predispozicija ali i odličnog "starog", tradicionalnog evropskog urbanizma i da je prostor oko Riblje pijace zajedno sa tim Trgom Republike nešto fenomenalno što grad ima. Taj prostor je jako vitalan, što zbog njegovih dimenzija toliko i zbog monumentalnih zgrada rasporedjenih na ključnim mestima pa preko postojanja urbanih blokova i dispozicije urbanog prostora koji zajedno sa fantastičnim zaledjem bloka Dunavske, koji je i takav kakav je - JAKO VITALAN; baš kao i celokupan prostor o kome pričamo.

Mislim da je glavni kvalitet trga, insistirajući na "praznini", u stvari njegova proporcija i da je zato bilo potrebno samo "podvući" to, "oslobadjajući" monumentalni prostor koji imamo u centru a da nismo ni svesni.

U tom smislu mene uopšte ne muči okolna arhitektura jer je i ona kroz "arhitekturu u nizu" vitalna. Mišljenja sam da je ideja da je "sve bolje nego što je bilo" ma šta se postavilo posle prvobitne stanice pogrešno, jer mislim da imamo dovoljno urbane kulture (i te kako ima talentovanih i časnih ljudi u gradu) da možemo da uradimo NAJBOLJE REŠENJE koje se ne tiče para već u stvari koncepta. Pa s tim u vezi mislim da jeste BOLJE NEGO ŠTO JE BILO ali ostaje žal za onim da je moglo biti JOŠ MNOGO BOLJE.

Sekvencijalno gradjenje prostora kod nas kako ti vidiš Duke mi se čini nažalost neodrživim zbog naše konstantne nezavidne finansijske situacije. Pa mislim da ovi prostori koji su označeni kao "privremenog karaktera" u stvari dobijaju trajni karakter i zato mislim da je velika šansa propuštena.



Dole donosim primere Evropskih trgova u kojima otvaram neke od odgovora na potpuno legitimna i zanimljiva zapažanja Duke-a i Turba.



Anonimni trg, Dundee i Piran - umetnost urbanog


Prvi je primer trga u ravni koji svoje usmerenje različitih funkcija duguje korišćenju stubaca a mislim da iako ovde deluju prejako u našem primeru bi oni bili elegantniji i mogli da služe nekom budućem trasiranju parkinga i kolovozne trake bez ivičnjaka i promena nivoa. Tu vidim i druge tipove pokazivača pravaca, parkinga, gumene ili kamene, što svetle itd...

U drugom primeru vidimo kako bi u stvari trebalo da izgleda odgovor na žardinjere. Na trgu u Dundee-u su žardinjere "rasprostrte" po urbanom "tepihu" koji je kontinualan... Naš trg je na identičan način mogao da ostvari "zelena ostrva". koja bi još i bila mobilna a bi se dobijao različiti karakter za na primer - različite delove godine, meseca ili važnih manifestacija itd...


Treći i četvrti primer su direktan odgovor na Turbova zapažanja oko problema "okolne arhitekture".

Piran - grad u Sloveniji sa svojim sjajnim trgom koji je redizajnirao Boris Podrecca na najlepši mogući način uvodi "prazan prostor" kao kontrast složenim, nabacanim fasadama.

Mislim da bi ta praznina u stvari "opustila" našu nabacanasot na trgu Republike i da bi joj dala da "prodiše" uz naravno obaveznu restauraciju i rekolorit.

Mislim da je kao i Trg Republike i sama arhitektura VITALNA sa izuzecima savremenih projekata "vodećih" novosadskih "arhitekata" Rebe i Cvetkova koji su u stvari i najslabija (gle čuda, ko bi reko!?) karika u celom prostoru. Pa ipak... kako niz trpi sve istrpeće i njih a u novoj raspodeli prostora sa odredjenim arhitektonskim restauracijama dobili bi smo zavidan prostorni kompleks evropskog karaktera. Jer on to u stvari, na kraju krajeva, i jeste.


Pozdrav za sve forumaše još jednom
“…Man has also become an architect of the environment, but he does not command the forces as nature. His method was selective and proven; an intellectual approach in which the actions depend on the understanding…”

Jacob Bronowski
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, Buck, limanac, ranko su ns, kasko, sergio-m, mrnjavi, Mikica86, TurboMaximus, Novajlija, Light

Trg Republike/Riblja pijaca 02 apr 2015 14:02 #124

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4873
  • Primljenih Zahvalnica: 8023
Friško.

Počinje slaganje kocke, a da li je u pitanju popločavanje ili obzida žardinjere, videćemo.


"Žardinjera 4"


Serpentina


"Žardinjera 3"


Zašto je velika žardinjera tako visoka, demonstriraju radnici


Klupa će biti postavljena celom dužinom zida, bar tako izgleda


Kuda vodi ovaj put? Ozbiljno, kuda vodi?
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Poslednja izmena: 02 apr 2015 14:03 od Dukelander.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Nicisy1, solimns, Buck, limanac, ranko su ns, kasko, Mikica86, TurboMaximus, Dunavski, Novajlija, Blavak, Bogdus

Trg Republike/Riblja pijaca 03 apr 2015 08:35 #125

  • ranko su ns
  • ranko su ns's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 5910
  • Primljenih Zahvalnica: 9043
KO HOĆE NAĐE NAČIN, KO NEĆE NAĐE OPRAVDANJE
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: limanac, montana, Novajlija, Blavak

Trg Republike/Riblja pijaca 03 apr 2015 08:52 #126

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4873
  • Primljenih Zahvalnica: 8023
Zanimljivo.
Tip koji je bio u Napoleonovoj vojsci, i ratovao protiv Rusije, pa onda bio austrijski lojalista.
Čovek zanimljive karijere svakako.

Možda bi bilo bolje da se podigne spomenik Stevanu Knićaninu, al ajde, da možemo i mi da se skupljamo kod Konja. Još da imamo trolu pa da trolom idemo do konja :lol:
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: ranko su ns

Trg Republike/Riblja pijaca 03 apr 2015 09:00 #127

  • Blavak
  • Blavak's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 8416
  • Primljenih Zahvalnica: 35928
Lepa vest sa dosta nepoznanica. Bitno je da je doneta odluka, da je izabrana prava ličnost koja je prihvatljiva za sve vojvođane. Svakako smatram da spomenik treba da dobije i Knićanin, trebalo bi naći mesto i za Jelačića. U celoj priči oko naših velikana iz 19. veka mi je čudno da se niko nije setio da bi 3. maj trebalo da bude praznik, ako ne u celoj SRB, barem kod nas u Vojvodini.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Trg Republike/Riblja pijaca 03 apr 2015 10:15 #128

  • Yokai
  • Yokai's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3505
  • Primljenih Zahvalnica: 2254
Ne volim konjanike (iz estetskih razloga), ali svidja mi se ideja. Valjda ce nesto biti od ovoga.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Trg Republike/Riblja pijaca 03 apr 2015 12:40 #129

  • TurboMaximus
  • TurboMaximus's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2659
  • Primljenih Zahvalnica: 3037
Ako se KGB saglasi.

Čovek voleo da ratuje. Sve za princip i dukate. Takvi mi baš i nisu simpatični.
Je li objavljena i biografija konja?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Buck, Dunavski, romanempire

Trg Republike/Riblja pijaca 04 apr 2015 08:32 #130

  • Buck
  • Buck's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1127
  • Primljenih Zahvalnica: 2190
Jesam za spomenik, ali ne u ovom trenutku. Grad treba da resi gomilu problema, pa tek tada mozemo da gradimo spomenik. Ali, leba i igara voli ovaj narod. Nema veze sto kese lete po gradu kada dune jaci vetar, sto ulice u centru izgledaju kako izgledaju, itd, daj Komisiji da izabere koga cemo na konja da stavimo....

Sent from kabinet
Poslednja izmena: 04 apr 2015 08:35 od Buck.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: sergio-m, Dunavski

Trg Republike/Riblja pijaca 04 apr 2015 15:04 #131

  • TurboMaximus
  • TurboMaximus's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2659
  • Primljenih Zahvalnica: 3037
Živeti u gradu, konačno. Ispravite me ako grešim, nemamo ni lavove, zmajeve, zlatni krst ...

Prepoznajem u tome duh savremenosti i metropolizma.
Evo jedne ideje: Fontana (istorijska kompozicija u stilu religijskog akademizma, izvedena u belom kineskom mermeru) - Sedam Stanija štrca vodu i iz sisa
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Buck, sergio-m, Dunavski, Blavak, Bogdus

Trg Republike/Riblja pijaca 04 apr 2015 15:44 #132

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
^^ :D :banana:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Trg Republike/Riblja pijaca 05 apr 2015 00:27 #133

  • Dunavski
  • Dunavski's Avatar
  • Van mreže
  • Zidar
  • Poruka: 75
  • Primljenih Zahvalnica: 457
UMETNOST GRADJENJA URBANE SREDINE


Spomenik kao urbano/istorijski element predstavlja onaj krajnji projektantski domet "taćke na I" u smislu percepcije i obogaćenja urbanih prostora.

Inicijativa grada je za svaku pohvalu ali kao i uvek zavisi ŠTA, KAKO, GDE i ZAŠTO? A to nisu nimalo laki simultani činioci.

Šta hoću da kažem:

Poučeni ranijim iskustvima spomenika balerini, naučnicima i pesnicima, kao i političarima poludržavnicima (na kraju Dunavske) možemo da primetimo odsustvo bilo kog osećaja za mesto i postavku spomenika u prostoru gde oni na način kako su postavljeni u prostoru pedstavljaju PROLAZNE (trećerazredne) URBANO - ISTORIJSKE ELEMENTE. Naprosto, ne čine urbani prostor već ga na prost način "lažno" nadopunjavaju. Primer Pupina, Laze Kostića, Balerine na Pozorišnom trgu, Janike Balaža itd...

Sve spomenici bez "postolja", tj. bez urbanog prostora koji sačinjavaju postavljeni u sred žardinjera i zelenog prostora. To nije praksa u Zapadnoj civilizaciji gde su spomenici nosioci trgova i same urbano - istorijske priče...


Umetnički zaključak:

Pored žardinjera, parkinga i dostavnih trasa i ko zna čega, samo nam još fali i spomenik da nadopuni prenatrpani prostor. Pored toga postoji veliki rizik njegove prostorne interpretacije jer smo svedoci poslednjih godina velikog skulpturalno - urbanog neznanja umetničke postavke...

Velika opasnost je i u oblikovnom smislu jedne tako složene kompozicije KONJANIKA koja kod nas nije uopšte česta praksa s obzirom da se skulpturom bavimo nekih sedam decenija (posle drugog svedskog rata).

To nije dovoljan period za ozbiljnije rezultate (glavni vajar u Jugoslaviji je bio Meštrović - Hrvat, kome je to sve mnogo više u krvi nego dominantnom pravoslavnom nasledju koje ne zna da se, još uvek, nosi sa skulpturom kao jednom od elemenata umetnosti)



Bernini - Fantastična statua konjanika, Louvre,
Andrea Del Verrocchio, Venecija
i Donatelo, Padova. Umetnost urbane postavke




Političko - istorijski zaključak:

A da ne govorim koliko je diskutabilan istorijski momenat za jednog Vojvodu koji će simbolično da "gura prst u oko" ovim drugima mada mi se čini da je to u stvari i glavni motiv baš kao i ona tako neukusna i istorijski nebitna ploča "našem" Voždu na Beogradskoj kapiji na Djavi...

I tako u krug u nove virtuelne (lažne) "pobede" sve do istorijskog kulturološkog oslobadjanja od nas samih zadojenih mržnjom i neznanjem, bez kritičke misli i umetničkog talenta ulećući "grlom u jagode" oštećujući vredne urbane prostore kod kojih je umesto slona u staklarskoj radnji potreban filigrantski političko - umetnički osećaj.

Da li ćemo toga ikada biti svesni!?
“…Man has also become an architect of the environment, but he does not command the forces as nature. His method was selective and proven; an intellectual approach in which the actions depend on the understanding…”

Jacob Bronowski
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: solimns, Dukelander, Buck, limanac, ranko su ns, sandman, TurboMaximus

Trg Republike/Riblja pijaca 05 apr 2015 10:09 #134

  • Pakula
  • Pakula's Avatar
  • Van mreže
  • Zidar
  • Poruka: 90
  • Primljenih Zahvalnica: 462
Pre nekih otprilike 25 godina napisao sam pesmicu. Nazvao sam je: Moć.

Moj grad u centru
Nema čoveka na konju.
To mora da znači nešto.

I u moj grad dođe proleće.
Sve zamiriše.
I to je nešto.

Sada sam je se setio, jer tu je i čovek na konju, a i proleće :)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Trg Republike/Riblja pijaca 06 apr 2015 13:11 #135

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4873
  • Primljenih Zahvalnica: 8023
Sveže

Bageri skidaju asfalt između objekata na Pijaci


Liju se šahtovi.


Kamena kocka je ipak obzida žardinjere.


Da li je klupa bila pogrešna procena, i ako nije, hoće li se naslanjati na kocke?


Još jedna žardinjera je gotova.


A jedna se puni zemljom, da se vidi da jeste žardinjera.


Dok se za poslednju tek sprema oplata


Behaton na parkinzima se već slaže.



Kao i "trotoar" uz objekte na trgu, i ako ste se još uvek pitali koji behaton je u pitanju, MN Loznica je.


Na kraju, prostor između trga i pijace je ovoliko širok (oko 10m).
Sa jedne strane se nalazi ulaz na parking, sa druge servisna saobraćajnica, a na sredini Javni WC na pijaci.
Procenjena širina pešačkog prolaza ~ 2m.


Moj zaključak od danas je:
- izvođač jako fino izvodi radove.
- rešenje trga je na brzake i jeftino, a neosmišljeno do kraja. Što prostor više poprima oblik, to se sve više vidi.
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Poslednja izmena: 06 apr 2015 13:12 od Dukelander.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Nicisy1, solimns, Buck, limanac, ranko su ns, TurboMaximus, Dunavski, Novajlija, Blavak, Bogdus

Trg Republike/Riblja pijaca 06 apr 2015 13:13 #136

  • Bogdus
  • Bogdus's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3196
  • Primljenih Zahvalnica: 11275
Duke u zadnje 2 tačke se potpuno slažem sa tobom. Jako ad-hok deluje čitavo rešenje. Tu nije trebao da bude parking.

A ovo sa MN Loznica kockama je posebna priča... Dobra stvar je da Put Invest radi momački.
Poslednja izmena: 06 apr 2015 13:15 od Bogdus.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Trg Republike/Riblja pijaca 06 apr 2015 14:52 #137

  • Blavak
  • Blavak's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 8416
  • Primljenih Zahvalnica: 35928
Dukelander napisao/la:
Sveže
Ova fotka je u pogrešnoj temi. Treba da bude u gastro vodiču ( pogledajte divnu pozadinu i zaboravite na obzidu žardinjere )
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Trg Republike/Riblja pijaca 06 apr 2015 19:03 #138

  • sergio-m
  • sergio-m's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1236
  • Primljenih Zahvalnica: 1657
meni ovo i dalje smrdi na trojanskog konja..da je neke pameti radila bi se podzemna garaza a ne nadzemni parking u ime trga...no necu da baxuziram sacekajmo do kraja....
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Trg Republike/Riblja pijaca 06 apr 2015 21:43 #139

  • mrnjavi
  • mrnjavi's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Vozači da se ostave na miru!
  • Poruka: 3426
  • Primljenih Zahvalnica: 9108
Blavak napisao/la:
Dukelander napisao/la:
Sveže
Ova fotka je u pogrešnoj temi. Treba da bude u gastro vodiču ( pogledajte divnu pozadinu i zaboravite na obzidu žardinjere )

Da nije ove "rekonstrukcije" ne bismo ni saznali za ovo luče. Neka vajda, ipak.
Ne razumeš ti ništa, niti sam nešto "promašivao", niti "pogadjao" termine, naprimar ovaj termin je objavljen u medijima. Ali, to i nije bitno za ovu temu, bilo je ovde raznih lupetanja.
Fruškogorac, 5.10.2020.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Blavak, Bogdus

Trg Republike/Riblja pijaca 06 apr 2015 22:24 #140

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4873
  • Primljenih Zahvalnica: 8023
Ima tom mestu više od godinu dana sigurno.
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru