Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me
  • Strana
  • 1
  • 2

TEMA: Темишвар-Румунија

Темишвар-Румунија 16 jul 2016 23:18 #21

  • Novajlija
  • Novajlija's Avatar
  • Van mreže
  • Član je blokiran
  • Poruka: 2141
  • Primljenih Zahvalnica: 5713
Grad je konkurisao za Evropsku prestonicu kulture 2021. godine, ove godine je dobio velika novčana sredstva pa se i fasade restauriraju.







Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, Cookie, TurboMaximus, Blavak, Bogdus, Light, valjan

Темишвар-Румунија 16 jul 2016 23:35 #22

  • Novajlija
  • Novajlija's Avatar
  • Van mreže
  • Član je blokiran
  • Poruka: 2141
  • Primljenih Zahvalnica: 5713
Odmah uz sam centar nalazi se već pomenuti tržni centar, što mi se ne dopada. Ogroman je, prostire se na 60 000 kvadrata, nismo stigli ni polovinu da obiđemo.



Radnja Auchan je ogromna, najveći market koji sam ikada video, mislim da ima 56 kasa. Gužva je neverovatna. Prodaje se sve pa čak i odeća koja je naročito povoljna ali ne znam kakvog je kvaliteta. Pidžama za muškarce košta 19 leja, bokserice 7 leja... Gledao sam pred polazak forume o Temišvaru, ali od 2012. godine i uglavnom je šoping ocenjen u rangu sa našim. Cene su nam vrlo slične, ali imaju daleko bolju ponudu hrane i pića iz EU. Kupio sam gomilu slatkiša na sniženjima. Piva su posebna atrakcija, koštaju od 1.50 pa do 5 leja. Da se ne lažemo, većina nije prvoklasna ali sam zgrabio nekoliko povoljnih limenki onako studentski da probam od svakog po malo :D



Novčanice su mi vrlo zanimljive pa evo ako nekog zanima :) Na menjačnicama su nam tražili pasoše.



Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, limanac, ranko su ns, Blavak, Light, valjan, Eldarion

Темишвар-Румунија 16 jul 2016 23:43 #23

  • Novajlija
  • Novajlija's Avatar
  • Van mreže
  • Član je blokiran
  • Poruka: 2141
  • Primljenih Zahvalnica: 5713
Kao što sam rekao, centar grada je prelep, veći je od našeg bar tri puta i vredi ga posetiti. Ali ostatak grada u kojem dominiraju stambenjaci mi se ne dopada. Mnogo starih zgrada ruiniranih fasada, novogradnja praktično da se ne uočava. Ni čistoća ulica nije na nekom zavidnom nivou, a o širokim bulevarima da ne pričam, to nigde nisam imao prilike da vidim, čak iako se radi o gradu koji ima nešto više stanovnika od Novog Sada. Mislim da u Temišvaru nećete naići na zgradu koja ima više od 10 spratova.







Jedina "svetla tačka" koju sam primetio je neki predrndani kompleks uz famozni tržni centar.









Poslednja izmena: 16 jul 2016 23:47 od Novajlija.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, limanac, das ivon, Blavak, Bogdus, Light, valjan

Темишвар-Румунија 16 jul 2016 23:55 #24

  • Novajlija
  • Novajlija's Avatar
  • Van mreže
  • Član je blokiran
  • Poruka: 2141
  • Primljenih Zahvalnica: 5713
Za kraj slike gradskog prevoza.





Smatram da je veliki problem i komunikacija njihovih građana sa turistima, od desetak osoba kojima sam se obratio na engleskom, svega sa dve sam bio u mogućnosti da ostvarim komunikaciju. U kafićima, restoranima i na kasama sam bio prinuđen da se sporazumem pantomimom, sa cenovnika ili menija traže prstom da ubodem u sliku onoga što želim, ma komedija :P o nekom drugom jeziku da ne govorim.

Sve u svemu moja topla preporuka za sve one koji žele da sa malo novca otputuju na jednodnevni izlet. ;)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, Cookie, limanac, TurboMaximus, RM77, das ivon, Blavak, Bogdus, Light, valjan

Темишвар-Румунија 17 jul 2016 08:29 #25

  • Blavak
  • Blavak's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 8393
  • Primljenih Zahvalnica: 35778
novajlija napisao/la:

Na poslednjoj slici se vidi zadnji deo pomenute crkve, a u plavoj zgradi se nalazi restoran Stradivarius gde smo prezalogajili.
A levo od crkve je Vikarijat SPC ili narodski vladičanski dvor.
Gledajći reportažu i čitajući tvoje utiske, mogu da napišem da se TM nije skoro uopšte promenio za 21 godinu od kako sam ja bio tamo.
Ovo pivo si nažalost promašio

nekada se zvalo malko drugačije i bilo je odlično.
novajlija napisao/la:
Smatram da je veliki problem i komunikacija njihovih građana sa turistima, od desetak osoba kojima sam se obratio na engleskom, svega sa dve sam bio u mogućnosti da ostvarim komunikaciju. U kafićima, restoranima i na kasama sam bio prinuđen da se sporazumem pantomimom, sa cenovnika ili menija traže prstom da ubodem u sliku onoga što želim, ma komedija :P o nekom drugom jeziku da ne govorim.
Ovo me čudi. Ljudi mojih godina i stariji sasvim pristojno vladaju srpskim jezikom (gledali naše televizije i slušali radio za vreme Čaušeskua). Inače si mogao da koristiš i latinski, rumunski vuče korene odtale, mislim da bi te razumeli.
Reportaža ti je sjajna, nadam se da si se lepo proveo.
Poslednja izmena: 17 jul 2016 08:42 od Blavak.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Novajlija

Темишвар-Румунија 17 jul 2016 13:57 #26

  • Novajlija
  • Novajlija's Avatar
  • Van mreže
  • Član je blokiran
  • Poruka: 2141
  • Primljenih Zahvalnica: 5713
Hvala na lepim rečima i novim informacijama. :) Kao što kažes bio si pre 21 godinu, veruj da sada postoje ove jezičke barijere koje sam naveo. Evo ja imam 25 godina i ne znam ni R od rumunskog, kao što ni rumuni mojih godina ne znaju srpski. To poznavanje naših jezika možda još postoji kod populacije koja ima 50, 60 ili više godina, da sam se nekome starijem od mene obratio na srpskom na ulici za pomoć možda bi me i razumeo, ali nije bilo potrebe jer smo imali vodiča. Problem je u kafićima, restoranima, buticima, prodavnicama. Na takvim mestima uglavnom rade mladi ljudi negde do 35 godina.

Nisam znao da su dobri poznavaoci latinskog, mada je to odavno mrtav jezik koji se u slobodnom govoru ne koristi. Učio sam ga u gimnaziji i neizostavi je deo na mom fakultetu, ali opet pretpostavljam da bi to prošlo kod starijih sugrađana, mladi ne znaju da beknu.

Kao što rekoh put nije skup, odeš sa porodicom pa pogledaš šta se promenilo. ;)

Firma Nepi koja je kod nas kupila zemljište za nov tržni centar uveliko gradi jedan u Temišvaru, iako postoji ovaj veliki Julius i još jedan malo manji. Neke stvari se menjaju, pre 4-5 godina šoping u Temišvaru je bio u rangu sa našim. Eto ove 2016. godine sam zatekao nešto povoljnije cene od naših, ogroman izbor hrane poreklom iz zemalja EU, mnogo više brendova odeće i obuće kojima ne znam ni ime da izgovorim, još ako se vraća PDV na granici pun pogodak. ;)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Blavak, Light

Темишвар-Румунија 17 jul 2016 15:26 #27

  • das ivon
  • das ivon's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 989
  • Primljenih Zahvalnica: 3092
Odlicna reportaza. Inace Temisvar je prvi glavni grad Vojvodine, pa eto jos jedna veza sa Novim Sadom. U centru se vidi jak nemacki arhitektonski uticaj, obzirom da su Nemci dugo bili vecina u tom gradu. Rumuna je 1900. bilo 10% u Temisvaru, a danas skoro 90%.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, limanac, Novajlija, Blavak, Light

Темишвар-Румунија 16 okt 2016 16:17 #28

  • neobuscitta
  • neobuscitta's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 548
  • Primljenih Zahvalnica: 1626
Ljudi, ima li neko predlog gde parkirati u Temišvaru a da bude jeftino/besplatno i sigurno? Treba mi na 3 dana, aerodrom je oko 65 € a onaj neki plac pored aerodroma koji reklamiraju je oko tridesetak i ne deluje mi baš sigurno.

Razmišljao sam o Ilius Mall garaži, da li se išta tamo naplaćuje?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Темишвар-Румунија 16 okt 2016 16:52 #29

  • Cookie
  • Cookie's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Institutionalized
  • Poruka: 4215
  • Primljenih Zahvalnica: 3183
Ja sam u junu bio i parkirao na veliki parking ispred Iulius mola. Besplatno je i nije bilo gužve.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: neobuscitta

Темишвар-Румунија 16 okt 2016 16:57 #30

  • Blavak
  • Blavak's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 8393
  • Primljenih Zahvalnica: 35778
neobuscitta napisao/la:
Ljudi, ima li neko predlog gde parkirati u Temišvaru a da bude jeftino/besplatno i sigurno? Treba mi na 3 dana, aerodrom je oko 65 € a onaj neki plac pored aerodroma koji reklamiraju je oko tridesetak i ne deluje mi baš sigurno.

Razmišljao sam o Ilius Mall garaži, da li se išta tamo naplaćuje?
Za tih 65 EUR uzmi transfer i ne razmišljaj o autu, vožnji,... Mislim da za taj novac može u oba pravca.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: neobuscitta

Темишвар-Румунија 16 okt 2016 17:03 #31

  • neobuscitta
  • neobuscitta's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 548
  • Primljenih Zahvalnica: 1626
Nije mi problem vožnja, volim da sam za volanom i takođe volim da budem svoj na svome. :)
Čini mi se da sam nalazio za po 70 evra, ali fora je što idemo nas dvoje.

@Cookie
Treba da parkiram na tri dana, zato bih izbegao napolju. :)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Темишвар-Румунија 18 feb 2018 18:08 #32

  • Novajlija
  • Novajlija's Avatar
  • Van mreže
  • Član je blokiran
  • Poruka: 2141
  • Primljenih Zahvalnica: 5713
Imao sam priliku da ponovo na kratko skoknem do Temišvara. Pre godinu i po dana sam kao turista pisao o mnogobrojnim detaljima, ovaj put bih akcenat stavio na aktuelne fasaderske i građveniske radove, odnosno razvoj centra grada u skladu sa titulom Evropske prestonice kulture 2021, što je veoma interesantno imajući u vidu istu titulu za isti period u Novom Sadu, kao i sličnu veličinu gradova.

Na slikama se vidi rekontrukcija pojedinih fasada i neke koje su završene, a bile su u toku kada sam prethodni put posetio grad... koga ne mrzi par postova iznad.









Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, limanac, kasko, das ivon, Blavak, Bogdus, Light, valjan

Темишвар-Румунија 18 feb 2018 18:14 #33

  • Novajlija
  • Novajlija's Avatar
  • Van mreže
  • Član je blokiran
  • Poruka: 2141
  • Primljenih Zahvalnica: 5713




Rekonstrukcijiom i uređenjem zahvaćena je kompletna poršina Central parka koji me je prošli put ostavio bez daha, tako da ne znam šta je tačno u planu, nema rendera, ali mi na pamet pada neko pranje para :naughty: šalu na stranu, stvanrno mi nije jasno šta ti radovi obuhvataju, sledeći put kad posetim grad nadam se da ću imati odgovor.



Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, limanac, Duja, das ivon, Blavak, Bogdus, Light, valjan

Темишвар-Румунија 18 feb 2018 18:19 #34

  • Novajlija
  • Novajlija's Avatar
  • Van mreže
  • Član je blokiran
  • Poruka: 2141
  • Primljenih Zahvalnica: 5713
Takođe su rekonstrukcijom zahvaćene zelene površine uz reku Begej i kej.





U centru postoji omanji trg sa očuvanim nalazištem nekog istorijskog naselja, nisu ga uništili...nazalist ne mogu da nađem slikanu tablu sa tekstom :(



Nešto se izgleda ruši ili sređuje :dunno:

Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, kasko, Blavak, Bogdus, Light, valjan

Темишвар-Румунија 18 feb 2018 18:25 #35

  • Novajlija
  • Novajlija's Avatar
  • Van mreže
  • Član je blokiran
  • Poruka: 2141
  • Primljenih Zahvalnica: 5713
City Business Centre, kompleks koji je gradila firma Nepi, koja kod nas investira u TC Promenada. Takođe su očuvani temelji nekadašnjih objekata sa sve rampom i platoom predviđenim za razgledanje i slikanje. Na sajtu Nepija piše da kompleks ima 47 600 m2









Poslednja izmena: 18 feb 2018 18:25 od Novajlija.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, limanac, kasko, mrnjavi, Duja, sasar, Blavak, Bogdus, Light, valjan

Темишвар-Румунија 18 feb 2018 18:29 #36

  • Novajlija
  • Novajlija's Avatar
  • Van mreže
  • Član je blokiran
  • Poruka: 2141
  • Primljenih Zahvalnica: 5713


Jedna sa njihovog sajta, tamo možete pogledati mnogo lepše fotke od mojih :P



Neke nove zgrade, poslovni prostori, čudesa koja su počela da se grade kad sam prošli put bio u poseti. Neka su manje lepa, neka više...





Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, mrnjavi, Duja, Blavak, Bogdus, Light, valjan

Темишвар-Румунија 18 feb 2018 18:34 #37

  • Novajlija
  • Novajlija's Avatar
  • Van mreže
  • Član je blokiran
  • Poruka: 2141
  • Primljenih Zahvalnica: 5713
Takođe je tada, leto 2016. bila priprema zemljišta za izgradnju u okolini tržnog centra Julius. Sada su tu već nikla dva velika solitera, investicija od 220 miliona evra, opet koga ne mrzi neka skroluje na prethodnu reportažu sa sve renderima. Zbog građevinskih radova glavni ulaz u mol je zatvoren, ulazi se na sporedni.



Ova zgrada ima 3 strane, osnova je jednakostranični trougao.






Malo preko ograde

Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, Blavak, Bogdus, Light, valjan

Темишвар-Румунија 18 feb 2018 18:43 #38

  • Novajlija
  • Novajlija's Avatar
  • Van mreže
  • Član je blokiran
  • Poruka: 2141
  • Primljenih Zahvalnica: 5713
Novi renderi okolnih projekata





Pravo osveženje u okolini oronulih stambenih blokova, možda nisu najbolji primer arhitekture ali ostavljaju pozitivan utisak imajući u vidu okruženje

Nisam uspeo da slikam mnogo po tržnom centru, ogroman je, dva puta sam se izgubio u istom danu :nuts: nije jednostavan za kretanje. Na mene je najveći utisak ostavio enterijer koji na slikama nije reprezentativno prikazan. Objekat je otvoren 2005. godine, a sudeći po renderima mislim da mu ovaj naš koji se gradi neće biti ni blizu.



Poslednja izmena: 18 feb 2018 18:44 od Novajlija.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Nicisy1, Dukelander, Cookie, limanac, kasko, Blavak, Bogdus, Light, valjan

Re:Темишвар-Румунија 18 feb 2018 18:51 #39

  • Novajlija
  • Novajlija's Avatar
  • Van mreže
  • Član je blokiran
  • Poruka: 2141
  • Primljenih Zahvalnica: 5713
Food court na celom poslednjem spratu, mislim da ima 15 radnji.


Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока

Generalno, mislim da nas šiju po tempu radova za famoznu 2021. godinu, moguće da imaju i veće fondove ali nisam siguran. Nadam se da će i u Novom Sadu krenuti rekonstrukcije trgova, fontane, mnoštvo zelenila. Znam da ta prestižna titula sa sobom ne nosi samo ove šminkerske radove, naprotiv, ali ostavlja veliki utisak i neizbežan je.
Poslednja izmena: 18 feb 2018 18:56 od Novajlija.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Nicisy1, Cookie, Buck, ranko su ns, kasko, Duja, TurboMaximus, Brane, das ivon, Oniks, Blavak, Bogdus, Light, Djordje Cvarkov
  • Strana
  • 1
  • 2
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru