Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Solarna dolina

Re:Solarna dolina 01 sep 2016 21:06 #21

  • mdinic
  • mdinic's Avatar
  • Van mreže
  • Zidar
  • Poruka: 60
  • Primljenih Zahvalnica: 289
slikano danas. da budem iskren, ne vidim neku razliku u odnosu na prosli mesec. podseca me na kvizove na tv-u koji su bili pre sto godina gde budu dve iste slike i gledaoci traze razlike :)

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Poslednja izmena: 02 sep 2016 00:00 od Novajlija.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: limanac, Blavak

Solarna dolina 01 sep 2016 21:21 #22

  • SolarnaDolina
  • SolarnaDolina's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Vrt urbanog stanovanja
  • Poruka: 23
  • Primljenih Zahvalnica: 102
Za razlike u fotografijama, morali biste ući u objekat :)

Trenutno se obavljaju radovi u unutrašnjosti objekata: elektro i mašinske instalacije, kao i vodoinstalaterski radovi.
Solarna dolina - Vrt urbanog stanovanja
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Solarna dolina 01 sep 2016 22:27 #23

  • mrnjavi
  • mrnjavi's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Vozači da se ostave na miru!
  • Poruka: 3423
  • Primljenih Zahvalnica: 9084
Lepo, zašto nas onda ne obradujete nekim fotografijama iz unutrašnjosti objekta?
Pretpostavljam da možete ući.
Ne razumeš ti ništa, niti sam nešto "promašivao", niti "pogadjao" termine, naprimar ovaj termin je objavljen u medijima. Ali, to i nije bitno za ovu temu, bilo je ovde raznih lupetanja.
Fruškogorac, 5.10.2020.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: limanac

Solarna dolina 03 sep 2016 19:37 #24

  • SolarnaDolina
  • SolarnaDolina's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Vrt urbanog stanovanja
  • Poruka: 23
  • Primljenih Zahvalnica: 102
Vrata gradilišta su otvorena za svakoga. Naravno, ne za vreme izvođenja radova i u unapred zakazanom terminu :)

Evo malo priloga iz unutrašnjosti objekata, uz propratni materijal za lakšu orijentaciju u prostoru.
Solarna dolina - Vrt urbanog stanovanja
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Solarna dolina 03 sep 2016 19:43 #25

  • SolarnaDolina
  • SolarnaDolina's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Vrt urbanog stanovanja
  • Poruka: 23
  • Primljenih Zahvalnica: 102
Iz nekog nepoznatog razloga, postavljanje priloga u okviru poruke nam ne funkcioniše.

Priloge možete videti na sledećem linku:

www.dropbox.com/sh/37lwlqmgahux35q/AABVk...JUqBtkaenjpFV3a?dl=0
Solarna dolina - Vrt urbanog stanovanja
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, limanac, Novajlija

Solarna dolina 03 sep 2016 20:40 #26

  • mrnjavi
  • mrnjavi's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Vozači da se ostave na miru!
  • Poruka: 3423
  • Primljenih Zahvalnica: 9084
Evo, da Vam malo pomognem :)







Sve fotke preuzete iz dropboksa Solarne doline
Ne razumeš ti ništa, niti sam nešto "promašivao", niti "pogadjao" termine, naprimar ovaj termin je objavljen u medijima. Ali, to i nije bitno za ovu temu, bilo je ovde raznih lupetanja.
Fruškogorac, 5.10.2020.
Poslednja izmena: 03 sep 2016 20:51 od mrnjavi.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, limanac, Oniks, Blavak, Bogdus, Mikins, valjan, mdinic, SolarnaDolina

Solarna dolina 04 sep 2016 11:32 #27

  • robertb
  • robertb's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 41
  • Primljenih Zahvalnica: 53
Meni samo jedna stvar nije jasna oko ove "Solarne doline", pa ako moze pojasnjenje..
Koliko sam razumeo energiju za grejanje, hladjenje i sanitarnu vodu obezbedice nezavisno preduzece (iz obnovljivih izvora energije), koje ce stanarima doline istu prodavati i baviti se odrzavanjem sistema. Ko meni kao buducem potencijalnom kupcu garantuje da ce meni ovo biti isplativo tj da mi tu energiju to preduzece nece prodavati po trzisnim cenama (ili neznatno jeftinije)? U tom slucaju mi je apsolutno svejedno da li oni tu energiju obezbedjuju iz solarnih panela, gasa ili uglja...

:)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Solarna dolina 04 sep 2016 12:25 #28

  • SolarnaDolina
  • SolarnaDolina's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Vrt urbanog stanovanja
  • Poruka: 23
  • Primljenih Zahvalnica: 102
Ko danas bilo šta može sa apsolutnom sigurnošću da vam garantuje? :)
Šalu na stranu, projektanti i investitor garantuju smanjenu potrebu za energijom za grejanje/hlađenje/pripremu TPV, a potvrda toga će biti obezbeđenja u obliku energetskog pasoša, u kojem će stajati da su objekti kategorizovani u B klasu energetske efikasnosti. Ako ste upoznati sa Pravilnikom o EE zgrada, onda znate da su novi objekti građeni posle 30.09.2012. godine, u obavezi da poseduju Elaborat o EE kojim se tačno definišu energetske potrebe objekta. B klasa je ograničena maksimalnom potrebom energije za grejanje koja ne sme biti veća od 30 kWh/m2 na godišnjem nivou. Nije nikakva tajna da je prosečna potrošnja na nivou Srbije i do 5x veća nego u razvijenim zemljama Evrope i takvi članci se dosta često pojavljuju i u medijima, sa ciljem da informišu i edukuju ljude o pozitivnim aspektima energetske efikasnosti. Takođe je neminovno da će cena energije već u bližoj budućnosti poskupeti, što je još jedan od razloga da se potreba za njom smanji.
Svaka stambena jedinica poseduje merače potrošene energije na osnovu kojih će se obračunavati troškovi: fiksni (amortizacija opreme) i promenljivi (u zavisnosti od toga koliko ste realno potrošili energije).
Ugovorom o snabdevanju energije, definisana su prava i obaveze potrošača i distributera, a pravni okvir će se postarati za funkcionisanje sistema. U ovom trenutku, garancija je investitora da će to biti ispoštovano.
Inicijalno gledano, investicija u sistem sa toplotnim pumpama i solarnim kolektorima je oko 5x veća u odnosu na 'klasična' rešenja, ali je period otplate uloženih sredstava relativno kratak, zbog velike uštede u potrebnoj energiji.
Na kraju ostaje i pitanje: da li želite da živite u objektu koji štedi i koristi energiju iz obnovljivih izvora, i na taj način doprinesete očuvanju životne sredine, ili ćete se zadržati na tradicionalnim sistemima, sa nadom da će socijalna politika zemlje i u budućnosti subvencionisati neodrživost jednog takvog sistema.
Solarna dolina - Vrt urbanog stanovanja
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Solarna dolina 04 sep 2016 13:02 #29

  • robertb
  • robertb's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 41
  • Primljenih Zahvalnica: 53
Hm...prva recenica dosta toga objasnjava :)
Kao neko ko u narednih par godina namerava da resi stambeno pitanje, iskreno, meni ovo deluje dosta nejasno i kao "macka u dzaku" na duze staze. Napominjem, da je to samo moje misljenje. Ceo koncept "Solarna dolina" meni zvuci vise kao marketing, ali ok, mozda gresim.. Opet, postoji i deo koji mi se jako dopada, a to je koncepot "mirnog" zivljenja u izdvojenoj zajednici, uz raspolozive neke druge sadrzaje, a opet dovoljno blizu jezgra grada.

Kao prvo, energetski pasos... to je potpuno "drugi par opanaka" od ovog "solarna". Ta B kategorija koju potencirate je danas manje vise standard, i zgrade koje ni to cak ne ispostuju ne vredi ni uzimati u obzir. Nedaleko od vase lokacije, na sremskoj strani postoji zgrada koja je A energetski standard, i svaki stan raspolaze SOPSTVENOM toplotnom pumpom "vazduh-vazduh". (Da ne mislite da reklamiram, tamo vise nema stanova odavno, niti ja imam veze sa njima osim sto mi se zgrada jako dopada:). To znaci da vam je obezbedjena minimalna potrosnja energije (prosecan COP je 4), uz podno grejanje i A kategoriju zgrade - idealno.

Ceo taj koncept ustede, obnovljivih izvora i ocuvanja zivotne sredine nema mnogo veze sa stanarom "Solarne doline" vec iskljucivo sa "tamno nekim Perom" (bez uvrede) koji je sve to investirao i koji ce da PRODAJE i ZARADI na tome (sto je i normalnou sistemu u kojem zivimo). A ovo o "doprinosenju ocuvanju zivotne sredine" ne bih komentarisao ;)

Konkretno ono sto bi bila olaksavajuca okolnost a sto je i moje pitanje je, da li postoji mogucnost da kupac stana recimo ne bude zavistan od ovog sistema tj ne bude prikljucen na njega, vec da samostalno organizuje svoje grejanje/hladnjenje (recimo svojim solarnim panelom ili toplotnom pumpom koju ce prikljuciti u sopstvenoj reziji)?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Re:Solarna dolina 04 sep 2016 14:20 #30

  • mrnjavi
  • mrnjavi's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Vozači da se ostave na miru!
  • Poruka: 3423
  • Primljenih Zahvalnica: 9084
I šupicu za ugalj da ima! :)
Ne razumeš ti ništa, niti sam nešto "promašivao", niti "pogadjao" termine, naprimar ovaj termin je objavljen u medijima. Ali, to i nije bitno za ovu temu, bilo je ovde raznih lupetanja.
Fruškogorac, 5.10.2020.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Sasa

Solarna dolina 04 sep 2016 14:31 #31

  • SolarnaDolina
  • SolarnaDolina's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Vrt urbanog stanovanja
  • Poruka: 23
  • Primljenih Zahvalnica: 102
Poštovani robertb,

Ovde nije pitanje da li je predloženi sistem state-of-the-art. Naravno da postoje efikasnija rešenja, naravno da objekat može biti i u A+ kategoriji. Već odavno postoje objekti koji čak i proizvode više energije nego što im je potrebno, pa višak energije vraćaju nazad u mrežu.
Ono što niste napomenuli u svom poslednjem postu, vezano za objekte koje ste naveli da se nalaze u blizini, je cena tih objekata. Mislim da je nepotrebno polemisati da li je Opel kvalitetniji automobil od Audija, osim ako se pri tom ne govori i o ceni jednog u odnosu na drugi, tj. o odnosu cena-kvalitet.
Kao neko ko već duže vreme prati trendove u građevinarstvu, moram da Vas razočaram činjenicom da B kategorija danas NIJE manje-više standard. Trenutno u Srbiji takvih objekata u odnosu na ukupni građevinski fond ima 0,01%, a sa tim brojem je nemoguće nešto nazivati "standard". Vrlo je lako doći do ovog zaključka, budući da je poznat broj objekata koji su projektovani i izgrađeni od kraja 2012. godine do danas, a poznat je i ukupan broj objekata u zemlji. Zatim, novi objekti moraju da budu minimum u C klasi (potrošnja C klase u odnosu na B je duplo veća), što je i dalje daleko ispod potrošnje postojećih objekata građenih pre 2012. godine. I na kraju, nemojte misliti da investitori koji dodatnu vrednost svojim objektima obezbeđuju višom energetskom klasom, neće to naglasiti prilikom promocije i prodaje objekata.
Ekonomski optimum uloženih sredstava i ostvarenih ušteda, koji omogućava najkraći period otplate uloženih sredstava, za objekte u okviru naselja Solarna dolina, ostvaren je svrstavanjem objekata u B klasu i centralnim sistemom toplotnih pumpi i solarnih kolektora. Tim pre što korisnik ne mora, kao što je slučaj u individualnim objektima, da brine o održavanju sopstvene toplotne pumpe, niti da brine o remontu i zameni kada za to dođe vreme.
Svesni smo činjenice da su ljudi skeptični po pitanju usvajanja novih stvari, kao i da postoji izrazita doza nepoverenja prema investitorima i inovacijama. Poslednjih 25 godina, stanje u građevinskoj industriji čak i nameće jedan takav odnos kupaca prema graditeljima. I to je razumljivo, s obzirom da je velik broj ljudi u tom periodu na neki način bio prevaren.
Solarna dolina je projektovana kao naselje za kolektivno stanovanje, sa dominantnim tipom objekata u vidu kuća u nizu, a ne za izgradnju individualnih objekata. Individualnih objekata ima svuda u okolini, i mi podržavamo svaku inicijativu ljudi da u sopstvenoj režiji grade objekte visokih energetskih performansi korišćenjem obnovljivih izvora energije. Naši objekti se grade po sistemu "ključ u ruke", kao i većina objekata u gradu.
Solarna dolina - Vrt urbanog stanovanja
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Solarna dolina 04 sep 2016 20:18 #32

  • mdinic
  • mdinic's Avatar
  • Van mreže
  • Zidar
  • Poruka: 60
  • Primljenih Zahvalnica: 289
@SolarnaDolina hvala na slikama! slobodno ubuduce postavite slike progresa :)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Solarna dolina 05 sep 2016 23:27 #33

  • Duja
  • Duja's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 901
  • Primljenih Zahvalnica: 1785
@SolarnaDolina: Poštujem vaš otvoren stav prema kupcu, kao i samu činjenicu da ste se upustili u otvorenu diskusiju na jednom javnom mestu kao što je ovo. To cenim daleko više nego kod nas tako uobičajenu slatkorečivost i prazna obećanja. Nažalost, nisam ni vaš (ni potencijalni) kupac, te moje mišljenje možete samo svrstati u istu fioku s fejsbuk lajkovima (lepi su al od njih se ne živi). Želim vam svaki uspeh sa poslovnim i marketing modelom, u svakom slučaju.
Svaki dobar projekat može da se oskrnavi pri izvođenju.
Nijedan loš projekat ne može da popravi pri izvođenju.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Re:Solarna dolina 26 sep 2016 00:42 #34

  • mdinic
  • mdinic's Avatar
  • Van mreže
  • Zidar
  • Poruka: 60
  • Primljenih Zahvalnica: 289
postavljen je web sajt solarnadolina.rs

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: limanac, Novajlija, Blavak

Solarna dolina 26 sep 2016 00:56 #35

  • Novajlija
  • Novajlija's Avatar
  • Van mreže
  • Član je blokiran
  • Poruka: 2141
  • Primljenih Zahvalnica: 5713
Preduhitrio si me za par minuta :) na sajtu kažu informacije:
Faza I obuhvata izgradnju 10 stambenih jedinica... Rok završetka gradnje Faze I je jun 2017. god. nakon čega se planira realizacija Faze II.
Faza II sadrži 11 500 m2 ukupne neto površine stambenog prostora i 620 m2 neto površine poslovnog prostora.

Znači faza II je skoro svo ostalo naselje i ono treba odjednom da se gradi od 2018. godine?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Solarna dolina 27 sep 2016 16:32 #36

  • SolarnaDolina
  • SolarnaDolina's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Vrt urbanog stanovanja
  • Poruka: 23
  • Primljenih Zahvalnica: 102
Upravo tako!
Faza I je pilot faza koja treba da posluži kao reprezentativni primer naše namere da Novom Sadu pružimo alternativnu po pitanju načina stanovanja i kvaliteta gradnje.
Po površini, Faza I predstavlja oko10% površine celokupnog naselja.
Solarna dolina - Vrt urbanog stanovanja
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, Yokai, Novajlija, Blavak, Mikins

Re:Solarna dolina 11 nov 2016 13:18 #37

  • mdinic
  • mdinic's Avatar
  • Van mreže
  • Zidar
  • Poruka: 60
  • Primljenih Zahvalnica: 289
desno se vidi nesto sto lici na temelj novog objekta.



Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Blavak

Solarna dolina 11 nov 2016 14:47 #38

  • SolarnaDolina
  • SolarnaDolina's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Vrt urbanog stanovanja
  • Poruka: 23
  • Primljenih Zahvalnica: 102
Radovi na izgradnji preostala dva objekta u okviru faze I (stambeni objekat sa 3 stambene jedinice i poslovni objekat) su započeli pre 15-ak dana.
Urađen je široki iskop, tampon sloj, sloj mršavog betona, postavljena je hidroizolacija i danas je urađen još jedan tampon sloj betona kao zaštita hidroizolacija.
Slede armirački radovi na postavljanju armature i u toku sledeće nedelje obaviće se betoniranje temeljne ploče.
Paralelno će se uraditi i betoniranje trakastih temelja objekta garaža u nastavku niza.
U međuvremenu je postavljena spoljašnja stolarija (šestokomorni okviri, troslojno nisko emisiono staklo, proizvođača "Schüco") na već izidanim objektima i urađeno je unutrašnje malterisanje.

Postavljene fotografije su napravljene 01.11.2016.








Solarna dolina - Vrt urbanog stanovanja
Poslednja izmena: 11 nov 2016 14:50 od SolarnaDolina. Razlog: Postavljanje fotografija neuspešno
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Nicisy1, Dukelander, Cookie, limanac, mrnjavi, Duja, Oniks, Blavak, Bogdus, mdinic

Solarna dolina 11 nov 2016 15:48 #39

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4869
  • Primljenih Zahvalnica: 8012
Samo napred :okay:
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Solarna dolina 17 feb 2017 12:56 #40

  • Marc
  • Marc's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 298
  • Primljenih Zahvalnica: 289
Update? Kraj je februara.
Atomsko Sklonište - Čedna gradska lica
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru