Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Novi Žeželjev most

Novi Žeželjev most 15 jan 2018 23:48 #3221

• Inzenjer
  • Inzenjer's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 407
  • Primljenih Zahvalnica: 6348
Što se tiče Železničko-drumskog mosta u Novom Sadu, (zvanični naziv po Projektnom zadatku i Glavnom projektu mosta) isključivo se pominje naziv Žeželjev most. Naziv je neformalan i nastao je u medijima, pogotovo posle 1999, godine rušenja starog mosta.

Naziv “Žeželjev most” je po mom mišljenju, neadekvatan zbog nekoliko razloga:

- Apsolutno je neuobičajeno u svetu da se mostovi zovu po svojim projektantima. Slično je i u drugim oblastima stvaralaštva – umetnosti (slikarstvo, vajarstvo, film, književnost), drugim oblastima tehnike, medicini, ...
O tome smo već govorili 2014-04. Najslavniji mostovi u svetu (videti slike, poovljene od 2014-02), npr. Golden gejt, Most u luci u Sidniju, Mio viadukt, Most Fort, ne zovu se po projektantima iako su njihovi projektanti svetski poznati i priznati. Ako ipak prihvatimo da to nepisano pravilo ne važi u Srbiji, onda bi most trebao da nosi ime svog projektanta.
Po našim medijima i političarima, uvodi se novo pravilo: most se ne zove po svom projektantu, nego po projektantu prethodnog mosta na istoj lokaciji! Ako se želi i na taj način odati počast pokojnom kolegi Žeželju, (a ne recimo Iliji Stojadinoviću ili Nikoli Hajdinu čija ostvarenja prevazilaze Žeželjeva), onda za to treba odabrati jedan od njegova dva (ili oba, zašto ne) preostala mosta – Drumski most kod Beške i/ili Drumski most preko Tise kod Titela.

- Železničko-drumski most u Novom Sadu je čelična konstrukcija, kolega Žeželj je radio isključivo na betonskim konstrukcijama. Obzirom na nepisano rivalstvo konstruktora „betonaca“ i „čeličara“, čelični most nazvati po „betoncu“ je isto kao stadion Partizana krstiti Stadionom Dragoslava Šekularca!
Šalu na stranu, verujem i da je živ Branko Žeželj takvu „počast“ ne bi prihvatio. Raditi celog života na betonskim konstrukcijama i dokazivati da mogu da se takmiče i sa čeličnim u oblastima koje su gotovo isključivo „čeličarske“, a onda vam odati „priznanje“ na čeličnom objektu, je pre uvreda nego bilo kakvo odavanje počasti.

- Šta je, dakle, moj predlog?

Nazivi koji nisu adekvatni: „Žeželjev most“, isto tako „Bojovićev most“ (po imenu aktuelnog projektanta).

Naziv koje predlažem je po nekoj velikoj istorijskoj ličnosti, ličnosti iz naše istorije, nauke ili umetnosti, koja je svojim delom zadužila srpski narod.
Imena kao Milutin Milanković, Jovan Jovanović Zmaj, Mileva Marić, Svetozar Miletić, Lazar Laza Kostić, Mihajlo Mika Antić apsolutno odgovaraju svojim imenom i delom jednom velikom i reprezentativnom objektu. Ovom spisku se može pridodati još par imena.

Lično bih predložio naziv Most Milutima Milankovića. Milutim Milanković je jedno od tri najveća imena naše nauke ikad, (Tesla, Pupin, Milanković), a uz to je i kolega – građevinski inženjer!

Nikola Tesla ima “svoj” objekat – Aerodrom u Beogradu. Veliki objekat, jedan od ulaza u državu. Pravo mesto da odmah ugledate i veliko ime.

Mihajlo Pupin ima “svoj” most. Po mom mišljenju most Zemun-Borča je ispod nivoa imena koje nosi. Ni po čemu se posebno ne ističe, čak nije ni u grupi “Top 10” drumskih mostova u Srbiji.

Milutim Milanković nema nikakvo priznanje u obliku objekta. Šta više, tek relativno skoro je dobio ulicu u Beogradu! Most u Novom Sadu, kao objekat svetskog kalibra u svojoj vrsti, apsolutno je dorastao takvom imenu!

Najzad, mislim da je najpravilnije da ime mosta odrede građani u čijem gradu se most nalazi i koji će ga svakodnevno koristiti. Mediji bi trebali da otvore prostor za predloge i mišljenja građana, a ne da sami budu “kumovi”. Isto važi i za političare!

Pozivam Forumaše na diskusiju, predloge, mišljenja. Naravno da je svaki predlog dozvoljen, uključujući i one koje smatram neprihvatljivim. Možda bi se kasnije moglo sprovesti i neko neformalno glasanje, kao što je svojevremeno bilo glasanje „Da li vam se više sviđa stari ili novi most?“

Pozivam, takođe, Forumaše iz Novog Sada da prilože i neki fotos napravljen sa drugih tačaka u gradu, npr. sa Varadinskog mosta, sa Tvrđave, sa obližnjih solitera, sa reke, ..., danju, noću.

Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Nicisy1, limanac, kasko, Novajlija, Blavak, Light, AeroDron, DL, netgear, kuburicsrdjan, miligor, slobasum

Novi Žeželjev most 16 jan 2018 00:44 #3222

• Novajlija
  • Novajlija's Avatar
  • Na mreži
  • Investitor
  • Poruka: 2141
  • Primljenih Zahvalnica: 5711
Odlična tema za diskusiju :) voleo bih da po Nikoli Tesli dobije ime neka značajna građevina i u Novom Sadu pa smatram da bi ovaj most bio idealna prilika. Ako ne on, onda definitivno po Milevi Marić, na primer dobar deo stanovnika mog zavičaja ne zna ko je ona, a van granica naše zemlje da i ne spominjem. Smatram da zaslužuje više od jedne male ulice u Šarengradu.

Novi Žeželjev most 16 jan 2018 09:13 #3223

• Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 3929
  • Primljenih Zahvalnica: 4874
Ime Mileve Marić nosi Srednja Tehnička Škola (bivši Jovan Vukanović) i osnovna škola u Veterniku.
Ideja je inače bila da se STŠ zove Đorđe Tabaković, ali džaba, nije bilo politički atraktivno.

Ako se već mora davati ime po osobi, ja sam uvek za nešto lokalno.
Ako ne mora, bolje da se ne zove po osobi. Geografska odrednica je najneutralnija, mada mi ne smeta ni naziv po apstraktnom pojmu, Sloboda je dobar primer.
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Zahvalnici: Eldarion, kuburicsrdjan

Re:Novi Žeželjev most 16 jan 2018 09:40 #3224

• kasko
  • kasko's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3851
  • Primljenih Zahvalnica: 7905
Ja sam umoran od imena u nazivima. Pitam se da li nemamo maste da smislimo privlacan, zvucan naziv koji ce odjekivati i turistima u usima kao i svetom. Lanc hid, Bruklin bridz, Golden Gejt... su svetski prepoznatljivi. Most Dzon F. Kenedi niko ne poznaje.
Inace, Varadinski most ima ime, iako ne znam da li je formalno pravno.

Ako kazemo da je Petrovaradinska tvrdjava Gibraltar na Dunavu, ja bih most nazvao "Kapija Dunava" ili nekim slicnim "Dunav", "Panonija"...
opisom.

Za mene je to mnogo efektnije od imena i prezimena. Za turistu je "kapija" tkz. "Wow" efekat u odnosu na ime i prezime nekoga koga ne znaju a njvr. ih nije ni briga, dok ih mi sigurno necemo obrazovati. Za mene je isto tako.
Zahvalnici: Eldarion, Savke

Novi Žeželjev most 16 jan 2018 09:42 #3225

• Blavak
  • Blavak's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 5876
  • Primljenih Zahvalnica: 20383
Mala ispravka, most u Bratislavi od 29.08.2012. opet nosi stari naziv Most SNP( Most Slovenského národného povstania = Slovačkog narodnog ustanka), a neutralni naziv Nový most, je bio samo od 1993. do navedenog datuma.
Zahvalnici: Inzenjer

Re:Novi Žeželjev most 16 jan 2018 10:47 #3226

• Bogdus
  • Bogdus's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3115
  • Primljenih Zahvalnica: 11038

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Zahvalnici: kasko, mrnjavi, sasar, Inzenjer, Blavak, Light, valjan, AeroDron, DL, kuburicsrdjan

Re:Novi Žeželjev most 16 jan 2018 11:14 #3227

• kuburicsrdjan
  • kuburicsrdjan's Avatar
  • Na mreži
  • Zidar
  • Poruka: 76
  • Primljenih Zahvalnica: 243
Moj predlog je Most kod Oficirca, i ja volim neutalna imena mostova. Ovim imenom se prbližavaju dva pojma važna za naš grad, plaža, koju bi mogli lepo urediti i ovaj prelepi most.

Послато са S57 уз помоћ Тапатока
Poslednja izmena: 16 jan 2018 11:18 od kuburicsrdjan.
Zahvalnici: Eldarion

Re:Novi Žeželjev most 16 jan 2018 11:18 #3228

• valjan
  • valjan's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 649
  • Primljenih Zahvalnica: 1390
"Dunavski labud" - em je beo, em ima "krila", em i labudova ima uvek tu u okolini ;)
Zahvalnici: Blavak

Novi Žeželjev most 16 jan 2018 11:40 #3229

• ranko su ns
  • ranko su ns's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 5496
  • Primljenih Zahvalnica: 8113
možda "nova meta za NATO"
KO HOĆE NAĐE NAČIN, KO NEĆE NAĐE OPRAVDANJE

Novi Žeželjev most 16 jan 2018 11:43 #3230

• Otis.Driftwood.Ressurected
  • Otis.Driftwood.Ressurected's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 576
  • Primljenih Zahvalnica: 1338
ranko su ns napisao/la:
možda "nova meta za NATO"

Jezik pregrizo.

Novi Žeželjev most 16 jan 2018 13:55 #3231

• Novajlija
  • Novajlija's Avatar
  • Na mreži
  • Investitor
  • Poruka: 2141
  • Primljenih Zahvalnica: 5711
Ne treba zaboraviti da nijedan most u Novom Sadu, ni na Dunavu, ni preko kanala ne nosi ime po nekoj ličnosti. Smatram da je Inženjer dao smernice s punim pravom.

Re:Novi Žeželjev most 16 jan 2018 14:01 #3232

• Nicisy1
  • Nicisy1's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 572
  • Primljenih Zahvalnica: 1883
valjan napisao/la:
"Dunavski labud" - em je beo, em ima "krila", em i labudova ima uvek tu u okolini ;)

možda bi veću simboliku onda imao Dunavski galeb :D
Zahvalnici: ranko su ns, Zex021, AeroDron

Re:Novi Žeželjev most 16 jan 2018 14:07 #3233

• valjan
  • valjan's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 649
  • Primljenih Zahvalnica: 1390
Labudovi imaju reputaciju plemenitih ptica, galebovi su više leteći pacovi, barem ovi kopneni...

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Re:Novi Žeželjev most 16 jan 2018 14:17 #3234

• kasko
  • kasko's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3851
  • Primljenih Zahvalnica: 7905
Most Ise i Bise :)
Zahvalnici: mrnjavi, AeroDron, slobasum

Novi Žeželjev most 16 jan 2018 17:17 #3235

• Trpovski
  • Trpovski's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 251
  • Primljenih Zahvalnica: 801
Sto se mene tiče, džabe se trudite.

Žeželjev most je i posle Žeželjevog mosta Žeželjev most.

Srećom, takvi kao ja brzo izumiru :-)
Zahvalnici: Duja, ćosa

Novi Žeželjev most 16 jan 2018 19:35 #3236

• TurboMaximus
  • TurboMaximus's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2192
  • Primljenih Zahvalnica: 2132
  1. Brus(t)halter Predsednika Aleksandra
  2. Beli luk
Poslednja izmena: 16 jan 2018 19:37 od TurboMaximus.
Zahvalnici: Bogdus

Novi Žeželjev most 16 jan 2018 21:02 #3237

• netgear
  • netgear's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 12
  • Primljenih Zahvalnica: 57
Skadar na Dunavu... :storm:
koliko se dugo gradio...
i još nije gotov

Gaj Mesije Kvint Trajan Decije poznati Sremac (u cara Trajana....)
Sermon (Сермон је био владар Срема у 11. веку, вазал македонског (бугарског) цара Самуила.)
ili ban Jelačić...

:) ma ne...
to je u Ovo moderno vreme bzvz i treba se smatrati šalom :P

Novi Žeželjev most 16 jan 2018 21:08 #3238

• AeroDron
  • AeroDron's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 420
  • Primljenih Zahvalnica: 8221
Pozdrav svima ! Evo slike od danas .

Zahvalnici: Nicisy1, limanac, kasko, mrnjavi, TurboMaximus, Brane, Zex021, Novajlija, sasar, Inzenjer, Blavak, Bogdus, Mikins, Light, valjan, DL, kuburicsrdjan, slobasum

Novi Žeželjev most 16 jan 2018 22:22 #3239

• neobuscitta
  • neobuscitta's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 448
  • Primljenih Zahvalnica: 1311
Ne znam da li bi trebalo dodeljivati lična imena. Ipak nijedan most, izuzev "privremenog" ne nosi nečije ime. A i taj privremeni će uskoro otići u istoriju i sećaćemo se mosta Boška Peroševića samo po lošem. :)

U skladu sa NS2021, mislim da je najbolje da ovaj most postane "Most kulture", mada ćemo ga uvek zvati Žeželjevim, bez obzira na sve. :cheer:

Novi Žeželjev most 16 jan 2018 23:24 #3240

• zeljolaki
  • zeljolaki's Avatar
  • Van mreže
  • Zidar
  • Poruka: 88
  • Primljenih Zahvalnica: 154
Moj predlog je da se most nazove po coveku koji je najvise zasluzan sto se njegova izgradnja privela kraju .. :
Most Aleksandra Vučića
Poslednja izmena: 16 jan 2018 23:27 od zeljolaki.
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru