Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Parkovi, fontane, spomenici

Odg: Parkovi, fontane, spomenici 22 okt 2011 16:36 #41

  • Nixivoje
  • Nixivoje's Avatar
  • Van mreže
  • Facebook Admin
  • Poruka: 4031
  • Primljenih Zahvalnica: 2421
nekako je mali taj Teslin, a Tereziji pod obavezno, da se ja pitam, Terezija bi imala i Bulevar i most i muzej i spomenik, ma sve
Poslednja izmena: 22 okt 2011 16:37 od Nixivoje.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Parkovi, fontane, spomenici 22 okt 2011 16:45 #42

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4854
  • Primljenih Zahvalnica: 7911
Mariji Tereziji i Eugenu Savojskom?
Mislim da to ne bi bila dobra ideja, iako meni ne bi smetalo.
U svakom slučaju, ne bi naišla na razumevanje dobrog dela stanovništva siguran sam, a raznorazni "elementi" bi već našli način da oskrnave te spomenike.

Ja sam radije za obnavljanje spomenika koji je stajao na Trgu Slobode i njegovo postavljanje u Katoličku portu umesto onog zla od fontane.
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Parkovi, fontane, spomenici 22 okt 2011 16:59 #43

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Procitao sam da je bio sklonjen negde na Telep, i da mu se ne zna sudbina? Imas neke informacije?



A s obzirom da planiraju vracanje krsta iz pravoslavne porte u Z. Jovinu, da, bilo bi lepo da se oba otvore na isti dan :)
Poslednja izmena: 22 okt 2011 17:00 od limanac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Parkovi, fontane, spomenici 22 okt 2011 17:10 #44

  • Nixivoje
  • Nixivoje's Avatar
  • Van mreže
  • Facebook Admin
  • Poruka: 4031
  • Primljenih Zahvalnica: 2421
ma nista od toga, bar ja mislim, ali bilo bi lepo jako
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Parkovi, fontane, spomenici 22 okt 2011 23:09 #45

  • sandman
  • sandman's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1181
  • Primljenih Zahvalnica: 602
koliko sam ja cuo taj spomenik svetog trojstva ili kako se vec zove, sto je bio na trgu se mislim raspao ili bar u potpunosti izlizao od nemara.


mika antic vec ima bistu u dunavskom parku.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Parkovi, fontane, spomenici 23 okt 2011 07:09 #46

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4854
  • Primljenih Zahvalnica: 7911
Mika Antić je imao bistu i na tvrđavi, na platou koji gleda na Novi Sad, ali je neko ukrao. :bash:
Što se tiče spomenika sa trga Slobode ima 5 verzija te priče, od kojih je jedna da je odnešen negde na sever, druga da je uzidan u neke temelje i sl.

Što se tiče raspadanja i izlizivanja od nemara, to je nekako smešno...
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Parkovi, fontane, spomenici 23 okt 2011 08:07 #47

  • sergio-m
  • sergio-m's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1232
  • Primljenih Zahvalnica: 1641
prenosim u celosti ono sto napisah 2007 na ssc-u

"malo je verovati da se nesto sto je 20 metara visoko okruni!!! a stajalo sto godina neosteceno !! ma video sam svojim ocima film kako su ga CCCP -ovci lepo posle rata dinamitom okrunili do temelja!!"


p.s. takodje davnih godina sam se informisao u zavodu za zastitu spomenika kulture kod donke stancic, zna li se bilo sta o njegovoj sudbini, i ona mi rece da su neki segmenti preneti i eventualno sacuvani u okviru kompleksa katolicke crkve na telepu....do dana danasnjeg nisam nigde nikakvu potvrdnu informaciju dobio ....

p.p.s.marija trandafil(rodjena popovic) je bila srpska dobrotvorka tako da ne verujem da bi "oni opasni da ne kazem obrazovani i njima slicni"...pravili problema uostalom trandafilu je grcko prezime a s njima se volemo jel...
vise i detaljnije o gospodji trandafil : sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%9C%D0%B0%D1%8...B0%D1%84%D0%B8%D0%BB
Poslednja izmena: 23 okt 2011 08:20 od sergio-m.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: limanac

Odg: Parkovi, fontane, spomenici 23 okt 2011 08:33 #48

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4854
  • Primljenih Zahvalnica: 7911
Hvala za info o spomeniku Trojstvu!
Info da su ga rasturili pripadnici Crvene Armije je ipak nešto novo, bar za mene.

Ako se na moj komentar odnosilo ono tvoje poslednje p.p.s:
Niko ne bi imao problem sa Marijom Trandafil (Popović) nego sa Marijom Terezijom ;)
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Parkovi, fontane, spomenici 23 okt 2011 10:08 #49

  • inactive_account
  • inactive_account's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 260
  • Primljenih Zahvalnica: 70
limanac napisao/la:
Betoncina na postolju izgleda uzasno... verujem da se moglo nesto pametnije uraditi po tom pitanju :bash:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Parkovi, fontane, spomenici 23 okt 2011 15:16 #50

  • Nixivoje
  • Nixivoje's Avatar
  • Van mreže
  • Facebook Admin
  • Poruka: 4031
  • Primljenih Zahvalnica: 2421
Video sam spomenik Vase Stajica, otprilike je visine kao i Lazin, i ima tablu ispred sa biografijom
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Parkovi, fontane, spomenici 23 okt 2011 15:21 #51

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Evo i slika i teskta:
Откривен споменик Васи Стајићу у Новом Саду

Споменик истакнутом српском писцу, филозофу, политичком и културном раднику Васи Стајићу (1878-1947) данас је свечано откривен у центру Новог Сада поводом Дана ослобођења тог града у Другом светском рату.

Дело новосадског академског вајара Слободана Бодулића, споменик висок око три метра постављен у парку испред зграда Скупштине и Владе Војводине, заједно су открили председник Скупштине града Александар Јовановић и Стајићев унук Растко Швалба (80), који је за ову прилику допутовао из Ријеке.

Напомињући да је Стајић обележио значајан део историје Новог Сада, и имао јасну визију Војводине, коју је видео „као аутономну, као регију која треба да буде модерна, савремена, европска", Јовановић је рекао да је Стајић због својих напредних идеја и деловања био прогањан од представника „многих режима Беча, Будимпеште и Београда“.

Био је често одбачен и неправедно потиснут, казао је Јовановић и нагласио да Нови Сад не сме да заборавља своје великане, подсетивши да по једна улица и основна школа у граду носе Стајићево име.

Историчар уметности у пензији Швалба, син Стајићеве једине кћерке Данице, говорио је о сећањима на свог деду код кога је долазио пре рата из Сушака на мору где су тада живели, у Сремске Карловце.

Однос са дедом био је помало суздржан јер он због своје болести био обзиран према деци, рекао је Швалба нагласивши да га се ипак сећа као човека који је био „духовит на посебан, тих и ненаметљив начин“.

Стајић је студирао права и филозофију Будимпешти, Паризу и Лајпцигу. Пропагирао је социјалистичке идеје због којих је често био прогањан и осуђиван, а у свом друштвеном и политичком ангажовању предводио је и Реформистички српски национални покрет младе интелигенције у тадашњој Аустроугарској.

Написао је више од 20 књига и око стотину научно-стручних расправа а најпознатија дела су му „Новосадске биографије" у шест томова и „Великокикиндски дистрикт“.

Стајић је био секретар и председник Матице Српске а после Другог светског рата изабран је за њеног доживотног председника.

www.rtv.rs/sr_ci/vojvodina/novi-sad/otkr...vom-sadu_280005.html
FOTO: Otkriven spomenik Vasi Stajiću

Spomenik Vasi Stajiću otkriven je danas, na Dan oslobođenja Novog Sada, a nalazi se na travnjaku između Gimnazije "Isidora Sekulić" i zgrade Vlade Vojvodine.



Okupljenim građanima obratili su se učenici Osnovne škole "Vasa Stajić", autor statue Slobodan Bodulić, unuk Vase Stajića, Rastko Švalb, kao i predsednik Skupštine grada, Aleksandar Jovanović.







U utorak, 25. oktobra biće otkriven i spomenik osnivačici Baleta Srpskog narodnog pozorišta, Marini Olenjini. Mermernu statuu u prirodnoj veličini napravio je vajar Laslo Silađi i nalaziće se sa desne strane Srpskog narodnog pozorišta, na travnjaku blizu "Apolo centra". Svečanost počinje u 20 časova, a biće izveden kratak baletski program nakon koga će se govornici obratiti okupljenima.

www.021.rs/Novi-Sad/Vesti/FOTO-Otkriven-...ik-Vasi-Stajicu.html
Poslednja izmena: 23 okt 2011 15:23 od limanac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Nixivoje

Odg: Parkovi, fontane, spomenici 23 okt 2011 15:31 #52

  • Otis Driftwood
  • Otis Driftwood's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2499
  • Primljenih Zahvalnica: 1270
Lepsi je spomenik Lazi Kosticu :)
Listen, you Malibu middle class Barbie piece of shit, I'm tryin' to work here. Work? You ever work? Yeah, I'll bet you have. Scoopin' ice cream to your shit-heel friends on summer break. Well I ain't talkin' about no goddamn white socks with Mickey Mouse on one side and Donald Duck on the other. I...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Parkovi, fontane, spomenici 23 okt 2011 15:45 #53

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Pa kad je bio frajer B)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Parkovi, fontane, spomenici 23 okt 2011 16:12 #54

  • Nixivoje
  • Nixivoje's Avatar
  • Van mreže
  • Facebook Admin
  • Poruka: 4031
  • Primljenih Zahvalnica: 2421
lep mi je i ovaj, ja ga nisam video otkrivenog, video sam ga sinoc pod onim plastom :), Kad ce Pupin da bude otkriven ?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Parkovi, fontane, spomenici 23 okt 2011 22:06 #55

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Parkovi, fontane, spomenici 23 okt 2011 23:00 #56

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
A evo kad smo kod spomenika Sv.Trojstvu jos dva rariteta, postavio user Okudzava@SSC, www.bausexfort.com/movies.php?x=4275.491....9597.9569.6509.6185





(desni klik >> view za punu rezoluciju)

Ne verujem da postoje detaljnije fotke, a bas steta za spomenik ako je bespovratno nestao...
Poslednja izmena: 23 okt 2011 23:00 od limanac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Pripadnik

Odg: Parkovi, fontane, spomenici 23 okt 2011 23:37 #57

  • Cookie
  • Cookie's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Institutionalized
  • Poruka: 4215
  • Primljenih Zahvalnica: 3183
Dukelander napisao/la:
Mariji Tereziji i Eugenu Savojskom?
Mislim da to ne bi bila dobra ideja, iako meni ne bi smetalo.
U svakom slučaju, ne bi naišla na razumevanje dobrog dela stanovništva siguran sam, a raznorazni "elementi" bi već našli način da oskrnave te spomenike.

+1 Apsolutno se slažem. Ne bi ni meni smetalo kada bi se postavili iz nekog drugog razloga, osim dnevnopolitičkog.... A smetalo bi mi da slušam razna patriotska prepucavanja, ako bi se postavljanje tih spomenika ozbiljno planiralo...
Dukelander napisao/la:
Ja sam radije za obnavljanje spomenika koji je stajao na Trgu Slobode i njegovo postavljanje u Katoličku portu umesto onog zla od fontane.

Opet +1 :)

To bi bilo najprimerenije mesto za taj spomenik.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Parkovi, fontane, spomenici 24 okt 2011 07:03 #58

  • Pripadnik
  • Pripadnik's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1172
  • Primljenih Zahvalnica: 716
A kako da postave danas bilo šta a da to ne bude protumačeno kao dnevnopolitički? To je nemoguće, čak i da neko hoće iskreno da uradi nešto biće protumačeno dnevnopolitički, zar ne? Pa evo i ova otvaranja spomenika se tumače kao priprema za izbornu kampanju... što je najgore i jeste tako u velikoj većini slučajeva...
Zato sam pristalica teze da je bolje sačekati neka drugačija vremena i ne gurati stvari. Da me neko ne razume pogrešno potpuno mi je prirodno da postoje i ti spomenici...

Što se tiče povratka spomenika sa trga slobode tu sam apsolutno za, bezuslovno, samo ostaje pitanje kako bi se to odradilo ukoliko stvarno ne postoji original.
A fontanu u porti vidim kao nešto što je produkt vremena u kome živimo i ne bih to dirao, bez obzira na kvalitet, svrsishodnost, vizuelni izgled,... prosto to je deo trenutnog stanja i menjati ga sada samo da bi se menjalo nije način. Pitanje šta bi bilo to drugo i samo bi još više govorilo o nama. Uostalom zato i nisam najveći pljuvač raznih objekata u centru grada tipa Pariski magacin,... Generalno, kada se okreneš 360 stepeni po našem trgu slobode mnogo je takvih objekata iz različitih perioda...
Budućnost će biti ta koja će doneti ili bolje ljude, kvalitetniji život i životna rešenja... ili će ostati ovako.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Parkovi, fontane, spomenici 24 okt 2011 11:06 #59

  • Cookie
  • Cookie's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Institutionalized
  • Poruka: 4215
  • Primljenih Zahvalnica: 3183
Pripadniče, u pravu si. Šta god se uradi, ima ovakvu ili onakvu konotaciju. Čak i kad su (trenutno retke) dobre stvari u pitanju... Delom zbog onih koji vode računa o nama, delom zbog našeg trulog sistema, a delom i zbog nas. Kao što kažeš, nadajmo se boljem vremenu, kada neke stvari neće biti bitne.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Parkovi, fontane, spomenici 31 okt 2011 14:25 #60

  • Nixivoje
  • Nixivoje's Avatar
  • Van mreže
  • Facebook Admin
  • Poruka: 4031
  • Primljenih Zahvalnica: 2421
Vaske smeker :)



Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru