Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: "NS bike" i biciklizam u gradu

"NS bike" i biciklizam u gradu 03 nov 2014 22:41 #241

  • Novajlija
  • Novajlija's Avatar
  • Van mreže
  • Član je blokiran
  • Poruka: 2141
  • Primljenih Zahvalnica: 5713
Meni su nedavno na Telepu zveknuli kaznu 3000 dinara zbog takvog svetla :-P
Poslednja izmena: 03 nov 2014 22:42 od Novajlija.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

"NS bike" i biciklizam u gradu 04 nov 2014 00:36 #242

  • Oniks
  • Oniks's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 195
  • Primljenih Zahvalnica: 909
^^

Prilikom kretanja noću i u uslovima smanjene vidljivosti bicikl mora da ima upaljeno jedno belo svetlo na prednjoj strani i jedno crveno svetlo na zadnjoj strani.

Ova deo zakona o bezbednosti saobraćaja i dalje važi ili su nešto menjali?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

"NS bike" i biciklizam u gradu 04 nov 2014 08:29 #243

  • Blavak
  • Blavak's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 8437
  • Primljenih Zahvalnica: 36064
Oniks napisao/la:
^^

Prilikom kretanja noću i u uslovima smanjene vidljivosti bicikl mora da ima upaljeno jedno belo svetlo na prednjoj strani i jedno crveno svetlo na zadnjoj strani.

Ova deo zakona o bezbednosti saobraćaja i dalje važi ili su nešto menjali?
Koliko mi je poznato nisu menjali. Ukoliko se ne varam vozač bicikla bi trebalo da na sebi ima i svetloodbojni prsluk ( verovatno samo za kretanje van naseljenog mesta-na "otvorenom putu"). Svetla se mogu kupiti za otprilike 250,00 RSD ( komplet P+Z ), prsluk za 150,00 RSD, ukupno 400,00 RSD. Da li vredi rizikovati, ne samo kaznu, već sopstveni život zarad zaista simbolične svote novca?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: kasko

"NS bike" i biciklizam u gradu 04 nov 2014 09:05 #244

  • ranko su ns
  • ranko su ns's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 5910
  • Primljenih Zahvalnica: 9043
limanac napisao/la:
Jel neko cuo jos za ovo? :suicide: :wallbash: Gde mi zivimo...



pa jel želimo u Evropu? Jel želimo uređeno društvo? Ne valja kad ne rade ne valja kad rade.
Belo svetlo nazad je opasno i za biciklistu i za druge učesnike u saobraćaju. Bolje kazna nego nečiji život.
Mene je policajac kaznio sa valjda 3000 (ili 5000 ne znam već) zbog razgovora mobilnim dok vozim. I hvala mu. Ja dok pričam mobilnim a vozim sam potpuno dekoncentrisan i opasan i po sebe i po okolinu
KO HOĆE NAĐE NAČIN, KO NEĆE NAĐE OPRAVDANJE
Poslednja izmena: 04 nov 2014 09:06 od ranko su ns.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

"NS bike" i biciklizam u gradu 04 nov 2014 10:21 #245

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
A nasli su preko cega da se uredjujemo :facepalm: Stoji to sto kazes i nisam tako ni razmisljao, ali 3000din :ohno: Ja nisam ni znao za te odredbe, i od kad je to? Mogli su bar da edukuju ljude s spotovima i bilbordima, ne daj boze jos i dele neka svetla u akcijama... Ovako mi lici samo na ono nasumicno otimanje para kao kad su dotrcali odmah komunalci da kazne ljude sto su sredili travnjak sto je u nadleznosti Zelenila, pa kao nisu smeli, a on stoji u blatu mesecima :gaah:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

"NS bike" i biciklizam u gradu 04 nov 2014 10:38 #246

  • Novajlija
  • Novajlija's Avatar
  • Van mreže
  • Član je blokiran
  • Poruka: 2141
  • Primljenih Zahvalnica: 5713
Nek su oni mene kaznili sto mi svetla nisu bila u propisanim bojama, ok ako nisam ispostovao pravila, ali bezobrazlik i drskost koju sam doziveo od dva doticna saobracajca je neverovatna. Da dodam da je bulevar osvetljen i da sam bio na biciklistickoj stazi i smatram da nikoga nisam ugrozavao u saobracaju. Pored mene je proslo jos 7 biciklista dok su me identifikovali BEZ IKAKVOG SVETLA, cak su i okolni pesaci prilazili i skretali paznju na glupost i ociglednu nepravdu ali kazna je bila napisana. Eto to mi je krivo...svirepi su na prvom mestu.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

"NS bike" i biciklizam u gradu 04 nov 2014 10:39 #247

  • Yokai
  • Yokai's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3505
  • Primljenih Zahvalnica: 2254
Ni ja nisam znao za tu uredbu. Trebali bi da pokrenu kampanju bezbednosti u saobracaju koja ce obavestavati ljude o tim uredbama i podsticati ih da ih postuju, ako cemo vec po zapadnim merilima.
Poslednja izmena: 04 nov 2014 10:40 od Yokai.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

"NS bike" i biciklizam u gradu 04 nov 2014 10:57 #248

  • Bogdus
  • Bogdus's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3196
  • Primljenih Zahvalnica: 11275
Nisam ni znao za ovo. Ja sam uvek imao oba svetla. Ali tek od skora sam video da maltene svi biciklisti imaju svetla sto mi je bilo zacudjujuce a sad razumem i zasto. Nema to veze sa bezbednoscu koliko ima veze sa punjenjem budzeta. Mene su pre par godina odrapili 5000 u centru jer sam kod Trcike vozio bicikl. To je bila ad-hok akcija. Posle policjace tu nikada vise nisam video.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

"NS bike" i biciklizam u gradu 04 nov 2014 11:34 #249

  • Blavak
  • Blavak's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 8437
  • Primljenih Zahvalnica: 36064
limanac i SSJ su u pravu. Edukaciju bi trebala da radi Agencija za bezbednost saobraćaja. Deo novca od kazni ide i njima, tako bi barem trebalo da bude. Taj novac bi trebalo da je namnenjen za edukaciju građana iz njihove oblasti. Situacija u stravrnosti je suprotna, to znamo. Svaki dalji komentar je suvišan. Bitno je da smo saznali i mi, na grublji način nažalost. Obaveštavajte prijatelje, rodbinu, ne da bi se izbeglo plaćanje kazne, već da bi bili bezbedniji u saobraćaju.

novajlija, ne sekiraj se. Uplati kaznu do 8 dana i platićeš polovinu ( trebalo bi da ti stoji na nalogu ), a svako od nas se kad tad razboli...

P.S.
Ukoliko je neko upoznat u potpunosti sa odredbama zakona i podzakonskih akata o sobraćaju, a u vezi sa učešćem biciklista u saobraćaju nek nas obavesti o svim pravima i obavezama ( mislim da su, ili će biti, obavezne i kacige i/ili još nekia zaštitna sredstva ).
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

"NS bike" i biciklizam u gradu 04 nov 2014 12:02 #250

  • ranko su ns
  • ranko su ns's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 5910
  • Primljenih Zahvalnica: 9043
mnogo su gori i bezobzirniji policajci u najdemokratskijoj i najsvetijoj zemlji na planeti kojoj se svi klanjamo. Tamo možeš i metak da dobiješ uz kaznu. Policajac je policajac i u Srbiji su uglavnom korektni barem kao i u drugim zemljama. Znam zasigurno da su u Budimpešti mnogo bahatiji (nekoliko puta provereno)

Timek je izjavio
Nema to veze sa bezbednoscu koliko ima veze sa punjenjem budzeta. Mene su pre par godina odrapili 5000 u centru jer sam kod Trcike vozio bicikl. To je bila ad-hok akcija. Posle policjace tu nikada vise nisam video.
Da je to samo zbog punjenja budžeta zašto ih više nikad nisi video. Jel budžet pun?

U NS se jako malo kažnjava i nema veze to sa punjenjem budžeta. A trebalo bi da se puni budžet i na taj način.

Nepoznavanje saobraćajnih propisa ne oslobađa nikog od poštovanja i primene tih propisa. Zakon se mora poštovati a 95% ljudi ne poznaje zakon. Edukacija je nepotrebna. Ja sam vozač bicikle valjda od rođenja i oduvek znam da nazad i napred mora da ima svetlo. U stvari nazad mačje oko.
Po vašem rezonu treba edukovati ljude i za recimo prelazak preko pešačkog na crveno (jer postoji neka baba koja ne zna da je to zabranjeno) i tako dalje.
Voziš biciklu vozi je ali propisno. Meni je drug poginuo jer je naleteo na neosvetljen traktor.
KO HOĆE NAĐE NAČIN, KO NEĆE NAĐE OPRAVDANJE
Poslednja izmena: 04 nov 2014 12:03 od ranko su ns.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Brane

"NS bike" i biciklizam u gradu 04 nov 2014 12:15 #251

  • Bogdus
  • Bogdus's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3196
  • Primljenih Zahvalnica: 11275
ranko su ns napisao/la:
Da je to samo zbog punjenja budžeta zašto ih više nikad nisi video. Jel budžet pun?

Pa nije i nece ga sigurno biciklisti napuniti. Em ih je malo em su retke te racije. Ali klepaju gde stignu i kad im padne na pamet, na to sam mislio. Mozda je besmisleno, mozda je sitno, a mozda je samo da bi nesto sebi strpali u dzep ne znam. Ali svakako sistematski i cesto nije. Apropo toga, meni je smesno kako na Bulevaru Evrope uvek na istom mestu stoji radar. Mislim ima onih koji se upecaju jer nikada tuda ne idu, ali generalno 95% mase zna da ce policija stojati tu i onda smesno uspore pa nakon toga daju gas. I onda policjaci tako otpadaju tu i retko koga uhvate. A najsmesnije od svega su mi prijave na radiju gde se nalazi policija. Prosto mi je neverovatno da to nije kaznjivo. Nije da obozavam policiju ali ako se pravi red onda treba da se pravi uniformno i na pravi nacin.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: ranko su ns, Brane

"NS bike" i biciklizam u gradu 04 nov 2014 12:40 #252

  • Yokai
  • Yokai's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3505
  • Primljenih Zahvalnica: 2254
Mislim da je edukacija ucesnika u saobracaju od najvise vaznosti. Tipa kao PSA u Americi. A PSA postoji gotovo za sve, cak i najbanalnije stvari. Naravno da ne mora i ne moze biti na tom nivou, ali nesto tog tipa definitivno moze da se uradi.
Poslednja izmena: 04 nov 2014 12:46 od Yokai.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

"NS bike" i biciklizam u gradu 04 nov 2014 12:58 #253

  • Oniks
  • Oniks's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Poruka: 195
  • Primljenih Zahvalnica: 909
Retko se spominju biciklisti u zakonu o bezbednosti saobraćaja. Ovo sam na brzinu uspeo da nađem i koliko vidim, kacige nisu obavezne za bicikliste.

Члан 40.
За вожњу бицикла, где не постоји посебна стаза, односно трака, сме да се користи коловоз у ширини од највише један метар од десне ивице коловоза.

Члан 81.
Приликом кретања ноћу и у условима смањене видљивости:

5) бицикл мора да има упаљено једно бело светло на предњој страни и једно црвено
светло на задњој страни

Члан 88.
Дете млађе од 12 година не сме да управља бициклом на јавним путевима.
Изузетно у пешачкој зони, зони успореног саобраћаја, зони "30", зони школе и некатегорисаном путу, бициклом може управљати и дете са навршених девет година.
Изузетно у пешачкој зони и зони успореног саобраћаја, бициклом може да управља и дете млађе од девет година ако је под надзором лица старијег од 16 година.

Члан 89.
Возач бицикла не сме да се креће бициклистичком стазом брзином већом од 35 km/h.
Уколико на путу постоји бициклистичка трака, возач бицикла, мопеда и лаког трицикла мора да се креће десном бициклистичком траком у односу на смер кретања саобраћаја.
На бициклистичким стазама за саобраћај у оба смера возила, возач бицикла мора да се креће десном страном у смеру кретања возила.
Ако се два или више возача бицикала, мопеда, трицикала и мотоцикала крећу у групи, дужни су да се крећу један за другим.

Члан 90.
Возач бицикла, мопеда, трицикла и мотоцикла мора да управља возилом на начин којим се не умањује стабилност возила и не омета друге учеснике у саобраћају, а нарочито не сме да:
1) испушта управљач из руку,
2) склања ноге са педала,
3) се придржава за друго возило,
4) води, вуче или потискује друга возила, односно животиње, осим да вуче прикључно возило за бицикл,
5) допусти да возило којим управља буде вучено или потискивано,
6) превози предмете који могу да га ометају током управљања,
7) употребљава на оба ува слушалице за аудио уређаје.

Члан 91.
Возач и путник мотоцикла, мопеда, трицикла и четвороцикла морају за време вожње носити на глави закопчану хомологовану заштитну кацигу, на начин прописан декларацијом произвођача кациге.
Возач бицикла, мопеда, трицикла, односно мотоцикла, не сме да превози лице које је под утицајем алкохола, односно психоактивних супстанци или из других разлога није способно да управља својим поступцима.
Ближе прописе о условима које морају да испуњавају заштитне кациге које користе возачи, односно лица која се превозе на мотоциклу, мопеду, трициклу и четвороциклу, доноси министар надлежан за послове саобраћаја.


Члан 92.
Бицикл, мопед и мотоцикл у саобраћају на путу могу да имају прикључно возило са два точка намењено за превоз терета, прикључено тако да је обезбеђена стабилност возила у ком не смеју да се превозе путници. Прикључно возило не сме бити шире од једног метра, а на задњој левој страни мора имати позиционо светло црвене боје или троугласти катадиоптер ако је вуче бицикл.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Buck, limanac, ranko su ns, Yokai, Novajlija, Blavak

"NS bike" i biciklizam u gradu 04 nov 2014 13:04 #254

  • Novajlija
  • Novajlija's Avatar
  • Van mreže
  • Član je blokiran
  • Poruka: 2141
  • Primljenih Zahvalnica: 5713
bratislavbelic napisao/la:

novajlija, ne sekiraj se. Uplati kaznu do 8 dana i platićeš polovinu ( trebalo bi da ti stoji na nalogu ), a svako od nas se kad tad razboli...

Platio sam na kraju kaznu u punom iznosu jer sam morao da placam studentske troskove oko faxa :-P proslo mi tih 8 dana.
Poslednja izmena: 04 nov 2014 13:05 od Novajlija.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

"NS bike" i biciklizam u gradu 04 nov 2014 13:41 #255

  • Novajlija
  • Novajlija's Avatar
  • Van mreže
  • Član je blokiran
  • Poruka: 2141
  • Primljenih Zahvalnica: 5713
Pored navedenih pravila koje je Oniks okacio moram da dodam i besmislice ili takozvane "rupe u zakonu". Nedavno sam slusao nekog od nadleznih saobracajaca iz vrha, ne secam se imena, i sam je rekao da na primer biciklista nikako ne sme da podigne ruke sa kormana (guvernale), a da je paradoks da mora uvek da signalizira na koju ce stranu da skrene tako sto ce ruku da podigne i odredjenom pravcu, i sam covek kaze da to jos uvek nije regulisano. Pa jel i to jedan od nacina da se biciklistima lupaju kazne zato sto je pravilnik sastavljao neko ko je zavrsio srednju metalokobasicarsku?? Svakako ce uvek biciklista da bude kriv.

Timek, ti mozda i nisi trebao da dobijes kaznu, u pesackoj zoni je dozvoljeno vozenje bicikla ali samo brzinom hoda pesaka, ne znam kojom si brzinom ti vozio. U svakom slucaju prostora za malverzacije je mnogo.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Blavak

"NS bike" i biciklizam u gradu 04 nov 2014 13:55 #256

  • Bogdus
  • Bogdus's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3196
  • Primljenih Zahvalnica: 11275
Pa vozio sam brze nego pesaci, ali ne puno. Uvek usporim u centru. On se bio sakrio iza jednog drveta sa motorom i par nas je zaustavio. Inace od tada uvek u centru guram bicikl.
Poslednja izmena: 04 nov 2014 13:55 od Bogdus.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

"NS bike" i biciklizam u gradu 04 nov 2014 14:56 #257

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
^^ Bio je jedan period tog apsurdnog zakona da su zabranili bicikle u pesackoj zoni, moguce da si tad bas upao. Ubrzo su se ljudi iz Biciklisticke inicijative cini mi se angazovali i zatim je doneta uredba da moze, ali brzinom hoda pesaka. Skroz je bilo apsurdno diskriminisati tako bicikliste i proterivati, da ne pricamo kako bi i po cemu sve morali da idu da bi zaobisli pesacku zonu, pa je ovo kompromisno resenje ispalo...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

"NS bike" i biciklizam u gradu 04 nov 2014 14:58 #258

  • ranko su ns
  • ranko su ns's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 5910
  • Primljenih Zahvalnica: 9043
novajlija napisao/la:
a da je paradoks da mora uvek da signalizira na koju ce stranu da skrene tako sto ce ruku da podigne i odredjenom pravcu, i sam covek kaze da to jos uvek nije regulisano.

pa regulisano je. Pa i autom kad voziš moraš da signaliziraš žmigavcem. To rukom za biciklove je od kad je veka vekova.
Znači ti si učesnik u saobraćaju i moraš drugim učesnicima da signaliziraš skretanja i to rukom.
KO HOĆE NAĐE NAČIN, KO NEĆE NAĐE OPRAVDANJE
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

"NS bike" i biciklizam u gradu 04 nov 2014 15:05 #259

  • Novajlija
  • Novajlija's Avatar
  • Van mreže
  • Član je blokiran
  • Poruka: 2141
  • Primljenih Zahvalnica: 5713
^^
Sve ja to znam, ali sam bacio akcenat na gospodina saobracajca koji je i sam svestan toga da biciklista NIKAKO ne sme da digne ruke sa kormana, a da u skretanju to ipak mora da uradi, sam je covek na televiziji rekao da ni njemu neke stvari nisu jasne. Znaci mogu da mi naplate kaznu i za podignutu ruku i za nedizanje ruke u skretanju, u tome je poenta :okay:
Poslednja izmena: 04 nov 2014 15:07 od Novajlija.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

"NS bike" i biciklizam u gradu 05 nov 2014 08:02 #260

  • Buck
  • Buck's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1127
  • Primljenih Zahvalnica: 2190

i tačka.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: limanac, Duja, Blavak
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru