Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Zelene površine Novog Sada

Zelene površine Novog Sada 31 jan 2022 17:34 #581

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Orezivanje platana na Futoškom putu

Počeli su radovi na orezivanju krošnji platana na Futoškom putu, saopštavaju iz Gradske uprava za građevinsko zemljište i investicije.

Na osnovu smernica i preporuka Instituta za nizijsko šumarstvo i životnu sredinu i Saveta za ozelenjavanje grada, a zbog bezbednosti svih učesnika u saobraćaju, zbog stabilnosti stabala, kao i zbog produžavanja životnog veka platana na Futoškom putu, uradiće se orezivanje krošnji, a ukoliko bude potrebno pojedina nebezbedna stabla će biti zamenjena novim, mladim stablima.

Orezivanje se vrši u periodu mirovanja vegetacije, a platan je vrsta drveća koja dobro podnosi ove mere nege. Svaki platan će biti posebno pregledan i tretiran u odnosu na stanje i vitalnost stabla, odnosno stepen orezivanja stabla nije tipski već pojedinačan. Na taj način funkcionalnost a potom i dekorativnost obrađivanog drvoreda će biti na višem nivou, navode iz Gradske uprava za građevinsko zemljište i investicije.
rtv.rs/sr_lat/vojvodina/novi-sad/oreziva...om-putu_1310327.html
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: sergio-m, Blavak, valjan, saleamns, Чиле

Zelene površine Novog Sada 09 feb 2022 00:27 #582

  • Emanon
  • Emanon's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 462
  • Primljenih Zahvalnica: 2096
Nije mi jasna sva ova piljevina kojom ovih dana zatrpavaju zelene površine.







Zar nije lepše da ostane ovako?



Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: valjan, Чиле

Zelene površine Novog Sada 09 feb 2022 08:48 #583

  • sergio-m
  • sergio-m's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1232
  • Primljenih Zahvalnica: 1641
to rade i ovde u svabenzi..."prehranjivanje"....
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Зелене површине Новог Сада 09 feb 2022 21:49 #584

  • Чиле
  • Чиле's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Људски максимум
  • Poruka: 960
  • Primljenih Zahvalnica: 3385
Земља и малч би требало да буду насути ниже у односу на ивичњаке. Овако, све изгледа згрнуто и неуредно.
Поред тога, са зелених површина ће се сливати блато на стазе.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Зелене површине Новог Сада 14 nov 2022 18:59 #585

  • Чиле
  • Чиле's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Људски максимум
  • Poruka: 960
  • Primljenih Zahvalnica: 3385
Из Градске управе за заштиту животне средине најављено је подизање „зеленог зида” дуж разделног острва у Улици народног фронта.

Требало би обновити и девастиране зелене површине, живе ограде и дрвореде дуж те улице.
Poslednja izmena: 14 nov 2022 19:04 od Чиле.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: limanac, Yokai, Blavak, valjan

Зелене површине Новог Сада 14 nov 2022 20:52 #586

  • neusatz!
  • neusatz!'s Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1364
  • Primljenih Zahvalnica: 2774
Budući kompleks Botaničke bašte u Novom Sadu imaće otvoreni i zatvoreni izložbeni prostor, upravnu zgradu, herbarijum, banku semena...


Budući kompleks Botaničke bašte nalazi u naselju Petrovaradin, uz severoistočni obod zone objekata odbrane Hornverka, a urbanističkim projektom predviđeno je da se prostire na površini od 41.643 m2, te da sadrži upravnu zgradu, izložbenu zonu sa staklenikom, kao i ekonomsko-proizvodne prostorije.

Prostor namenjen Botaničkoj bašti je infrastrukturno i saobraćajno dobro povezan u gradsku celinu. Trenutno na parcelama obuhvata postoje nelegalno sagrađeni stambeni objekti koji su predviđeni za rušenje u drugoj fazi izgradnje, pojašnjeno je u UP koji je za potrebe Grada Novog Sada izradio Set iz Šapca.

Kompleks botaničke bašte se deli na tri osnovne funkcionalne zone:

• administrativno-informativna zona (zona ulaza u kompleks, glavni objekat ove zone je upravna zgrada);
• izložbena zona (površine botaničke bašte sa različitim vrstama biljaka na otvorenom, centralni objekat ove zone je Izložbeni staklenik);
• ekonomsko-proizvodna zona (objekat u kojem su smešteni magacini i prostorije za zaposlene, kao i prostorije namenjene istraživačkom sektoru kao i proizvodno/krantinski staklenik, a uz objekat su površine predviđene za proizvodnju i uzgoj biljaka na otvorenom - pre izlaganja u Botaničkoj bašti).

Budući kompleks će činiti:

• Upravna zgrada, Su+P+G, (prostorije/kancelarije za zaposlene – naučno istraživački sektor, upravni sektor Botaničke bašte – administracija, radne prostorije – učionice, amfiteatar – 50 korisnika, prodajni prostor za posetioce kompleksa, izložbeni prostor muzeja/herbarijuma kao i pomoćne prostorije za ove funkcije u vidu prostorija za rad na eksponatima, arhive, komore i lageri, tehničke prostorije, kafe sa terasom…). Bruto površina iznosiće 2.956 m2;
• Izložbeni staklenik, Po+P, bruto površine 1.281 m2 (objekat čija je namena prezentacija biljaka koje nije moguće uzgajati na otvorenom prostoru, predviđena tri sektora sa različitim uslovima tj. različitim vrstama biljaka, a osim izložbenog dela u sklopu objekta su tehničke prostorije i magacinski prostori);
(Foto: Printscreen/Idejno rešenje/Set Šabac)
• Objekat proizvodnog staklenika, P+0, bruto površine 934 m2 (objekat u čijem sastavu se nalazi proizvodni i karantinski staklenik, banka semena, istraživačke laboratorije, kao i prostorije za zaposlene, mehanizaciju i opremu za održavanje kompleksa botaničke bašte);
• podzemni rezervoar za kišnicu, (konceptualnim rešenjem predviđa se zona za izgradnju podzemnog rezervoara za sakupljanje kišnice koja bi se kasnije koristila za zalivanje biljaka u botaničkoj bašti;
• infrastrukturni objekti, (na parceli se planira izgradnja objekata jedne gasne kotlarnice, dve trafostanice, tri platoa sa nadstrešnicom za dizel agregat…

Pristup objektima ostvaruje se preko sistema internih saobraćajnica u kompleksu. Predmetna lokacija ima direktan pristup na ulicu Dunavske divizije i indirektan pristup na Preradovićevu ulicu. Oba saobraćajna pristupa se zadržavaju i prema urbanističkom projektu nema novoprojektovanih priključaka na javne saobraćajnice.


Otvoreni prostori botaničke bašte tj izložbenog dela Botaničke bašte organizovane su po zonama srodnih biljnih vrsta uz tematski prikaz i organizaciju prostora kao u prirodnom okruženju. Neke od zona koje su predviđene u izložbenom delu su: zona biljaka ekstenzivnih i intenzivnih krovnih vrtova, zona četinara, livadskih trava, perena, ukrasnih trava, lekovitog bilja, autohtonih vrsta, zatim zona alpinetuma, zona japanskog vrta, kao i jezera sa akvatičnim biljkama...

Izložbena zona zauzima oko 80% od ukupne površine kompleksa Botaničke bašte Novi Sad.

Urbanističkim projektom planira se fazno formiranje građevinskih parcela, koje prati organizaciju prostora namenjenog za različite korisnike. Planirana je izgradnja nove sanitarne i hidrantske mreže, tako da omogući priključenje svih objekata na novoizgrađenu infrastrukturu. To podrazumeva ukidanje svih postojećih spoljnih razvoda.

Javna prezentacija UP će trajati do 16. novembra.

S.T.

www.ekapija.com/news/3911538/buduci-komp...uR1-A1b1bVfks4pbL6Lo
Dobrodošlica na SSC forumu:

You have been banned for the following reason:
No reason was specified.

Date the ban will be lifted: Never
Poslednja izmena: 14 nov 2022 20:54 od neusatz!.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, limanac, sergio-m, Duja, sasar, Blavak, Djordje Cvarkov, valjan, mmirkovic

Zelene površine Novog Sada 22 feb 2023 11:16 #587

  • Yokai
  • Yokai's Avatar
  • Na mreži
  • Investitor
  • Poruka: 3503
  • Primljenih Zahvalnica: 2253
Ljudi, ja ne mogu da verujem! Neko se konacno setio da posadi drva uz pesacku na Futoskom putu, kod Disa.

www.021.rs/story/Novi-Sad/Vesti/332647/F...eno-109-stabala.html
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, neusatz!, kasko, Duja, Alibunar, Blavak, Djordje Cvarkov, valjan, mel, mmirkovic, saleamns, Чиле

Zelene površine Novog Sada 22 feb 2023 21:38 #588

  • kasko
  • kasko's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 4919
  • Primljenih Zahvalnica: 9925
Posadjen je drvored i od Laze Nancica do Teodora Pavlovica
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, Yokai, Duja, Blavak, Djordje Cvarkov, saleamns, Чиле

Zelene površine Novog Sada 11 maj 2023 15:35 #589

  • Emanon
  • Emanon's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 462
  • Primljenih Zahvalnica: 2096
Ne znam kako je vama, ali čim ozeleni imam problem prolaska kroz novosadske ulice.
Visok sam skoro dva metra i već godinama unazad čim krene zelenilo da buja nema šanse da se normalno krećem trotoarom u ulicama koje imaju drvorede.
Stabla godinama unazad niko ne orezuje tako da veliki broj krošnji bukvalno visi na metar i po od tla. Kako hodam većina krošnji mi je u visini grudi, moram da se bukvalno presamitim na pola pod uglom od 90 stepeni ili čučeći da hodam.
Vidim da i dosta niže osobe od mene imaju sličan problem, ali je njima lakše jer samo pognu glavu i prođu.
A kada pada kiša nemoguće je tim ulicama proći sa kišobranom u ruci. Svaki put zapne i umrsi se o krošnju a i opali o neku tendu, suncobran ispred prodavnice, reklamu, firmu.
Ranije sam to sve fotkao i slao raznim inspekcijama, komunalnim preduzećima, ali niko nikada ništa da uradi. Niko da pošalje Zelenilo da oreže grane. Iz godine u godinu problem postaje sve veći. Juče u Ćirpanovoj naletim na krošnju čije su se grane spustile, verovali ili ne, na svega metar visine od trotoara. Još tu neko namontira frižidere za piće plus onaj za sladoled pa grane ne možeš ni zaobići. Jedino da puziš ili da hodaš kolovozom.
Sve te tako sporedne i zabačene ulice imaju taj problem. Zelenilo je fokusirano isključivo na sređivanje zelenila po bulevarima i oko gradskih, pokrajinskih, državnih institucija.
U bočne ulice, uličice, prolaze kao da čitavu deceniju unazad ni ne privire a kamoli da uđu i nešto odrade.
Neki ljudi iz kuća, zgrada sami izađu i orežu koliko mogu, pokose travnjak, zaliju drvo, ali se za to pišu prijave.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Djordje Cvarkov, Чиле

Zelene površine Novog Sada 11 maj 2023 20:14 #590

  • Alibunar
  • Alibunar's Avatar
  • Na mreži
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 253
  • Primljenih Zahvalnica: 188
Emanon napisao/la:
Ne znam kako je vama, ali čim ozeleni imam problem prolaska kroz novosadske ulice.
Visok sam skoro dva metra i već godinama unazad čim krene zelenilo da buja nema šanse da se normalno krećem trotoarom u ulicama koje imaju drvorede.
Stabla godinama unazad niko ne orezuje tako da veliki broj krošnji bukvalno visi na metar i po od tla. Kako hodam većina krošnji mi je u visini grudi, moram da se bukvalno presamitim na pola pod uglom od 90 stepeni ili čučeći da hodam.
Vidim da i dosta niže osobe od mene imaju sličan problem, ali je njima lakše jer samo pognu glavu i prođu.
A kada pada kiša nemoguće je tim ulicama proći sa kišobranom u ruci. Svaki put zapne i umrsi se o krošnju a i opali o neku tendu, suncobran ispred prodavnice, reklamu, firmu.
Ranije sam to sve fotkao i slao raznim inspekcijama, komunalnim preduzećima, ali niko nikada ništa da uradi. Niko da pošalje Zelenilo da oreže grane. Iz godine u godinu problem postaje sve veći. Juče u Ćirpanovoj naletim na krošnju čije su se grane spustile, verovali ili ne, na svega metar visine od trotoara. Još tu neko namontira frižidere za piće plus onaj za sladoled pa grane ne možeš ni zaobići. Jedino da puziš ili da hodaš kolovozom.
Sve te tako sporedne i zabačene ulice imaju taj problem. Zelenilo je fokusirano isključivo na sređivanje zelenila po bulevarima i oko gradskih, pokrajinskih, državnih institucija.
U bočne ulice, uličice, prolaze kao da čitavu deceniju unazad ni ne privire a kamoli da uđu i nešto odrade.
Neki ljudi iz kuća, zgrada sami izađu i orežu koliko mogu, pokose travnjak, zaliju drvo, ali se za to pišu prijave.

Ja sam sam bas hteo da im pisem povodom ovoga, stvarno ne znam te sve sluzbe cemu sluze ako nece nesto samoinicijativno zdravorazumski da donese odluke. Da mogu normalno da setam da se ne krivim i hotam po blatu da ne udaram u granje samo cekam kad ce mi oko iskopati..
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Zelene površine Novog Sada 12 maj 2023 11:15 #591

  • kasko
  • kasko's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 4919
  • Primljenih Zahvalnica: 9925
Uzmi akumulatorski trimer i kreni. Na Zelenilo ces se nacekati...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: sandman

Zelene površine Novog Sada 12 maj 2023 11:28 #592

  • Otis.Driftwood.Ressurected
  • Otis.Driftwood.Ressurected's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3831
  • Primljenih Zahvalnica: 8962
Meni su ispred zgrade MontPro kopali rovove za optiku, zakopali nazad ali umesto zemlje su nasuli pesak i tako ispred 3 ulaza sam imao pesak. Slao sam mejl gradskom zelenilu, zvao ih, objasnio situaciju, oni rekli to je malo problem jer sada mi moramo da trazimo novac od MontPro itd itd razvuklo se to ima godinu dana.
Onda sam poslao email i gradonacelniku u CC i nije proslo ni mesec dana i zasli su na teren ali naravno da su zasrali samo su preorali zemlju i razredili pesak, on je i dalje tu, ima trave, ali pa patchevima, cosava trava.
Bolje ista nego nista. Svakako cu jednog dana o svom trosku da lepo napravim zelenilo isrped zgrade, pa neka me kazne ako treba.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Zelene površine Novog Sada 12 maj 2023 12:34 #593

  • kasko
  • kasko's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 4919
  • Primljenih Zahvalnica: 9925
Ja sam posado cvece i zbunje, ogradio ogradicom.... onda je gospodja presla autoom preko svega toga...
A evo jos primera
www.mojnovisad.com/megafon/kradja-cveca-id2353.html

Tako da, ispadas budala...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Zelene površine Novog Sada 12 maj 2023 12:55 #594

  • Yokai
  • Yokai's Avatar
  • Na mreži
  • Investitor
  • Poruka: 3503
  • Primljenih Zahvalnica: 2253
Ja sam pred zgradom vec sadio orah, jelke i bagreme, a i komsije se pridruzuju, ovde ne prilaze kolima, tako da imamo srece
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: kasko

Zelene površine Novog Sada 13 maj 2023 19:20 #595

  • mmirkovic
  • mmirkovic's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Рођени Новосађан
  • Poruka: 285
  • Primljenih Zahvalnica: 973
Ја у коцку испред улаза посадио тују. Плаћена 350 динара. Годину дана расла и неко је извадио све са кореном. Народ је стока.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Duja

Zelene površine Novog Sada 13 jul 2023 13:35 #596

  • Yokai
  • Yokai's Avatar
  • Na mreži
  • Investitor
  • Poruka: 3503
  • Primljenih Zahvalnica: 2253
Godisnji podsetnik da je zelena povrsina na drugoj polovini Bulevara Evrope od Branka Bajica sa strane Sheratona skroz ogonjena od drveca. Znaci ni jednog jedinog stabla nema.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, Otis.Driftwood.Ressurected

Zelene površine Novog Sada 01 feb 2024 14:14 #597

  • vladulns
  • vladulns's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 610
  • Primljenih Zahvalnica: 2828
Akcija sađenja drveća u Novom Sadu

Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: mrnjavi, Blavak, TicaNs

Zelene površine Novog Sada 01 feb 2024 15:15 #598

  • RM77
  • RM77's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 309
  • Primljenih Zahvalnica: 425
Živim na 20 metara odavde, svakako da pozdravljam ovo sađenje jer smo baš dosta izgubili letos, ali mi bode uši to što voditeljka ne zna i još ponavlja pošumljavanje na Limanu 4, a na trojci je. Ok, većina ljudi koja ne živi ovde ne zna granice, ali od onih koji rade ovaj posao bi očekivao i malo poznavanja materije.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: sandman, Alibunar, Djordje Cvarkov, TicaNs

Zelene površine Novog Sada 01 feb 2024 21:19 #599

  • Yokai
  • Yokai's Avatar
  • Na mreži
  • Investitor
  • Poruka: 3503
  • Primljenih Zahvalnica: 2253
Mogli bi malo ogoljeni Bulevar Evrope da ozelene
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: sergio-m, Ljube, Djordje Cvarkov, mel

Zelene površine Novog Sada 08 feb 2024 17:32 #600

  • vladulns
  • vladulns's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 610
  • Primljenih Zahvalnica: 2828
Od jesenas Liman bogatiji za 400 stabala drveća.

U nastavku akcije "Sadimo sada za budućnost Novog Sada" danas je između Limana 3 i Limana 4 posađeno 28 novih koprivića. U Balzakovoj ulici posađeno je 17, a u Ulici narodnog fronta 11 stabala. Radnicima JKP "Gradsko zelenilo" u sadnji su se pridružile i načelnica Gradske uprave za zaštitu životne sredine Mira Radenović i pomoćnica direktora "Zelenila" – Danijela Andrić.

– Akcija "Sadimo sada za budućnost Novog Sada" započeta je nakon oluja koje su pogodile grad u julu mesecu. Napori da se obnovi oštećeno zelenilo predstavljaju suštinsko ulaganje u zelenu infrastrukturu grada. Akcija ozelenjavanja sprovodi u skladu sa Planom rekonstrukcije javnih zelenih površina za period od 2023. do 2027. godine, koji ne samo da predviđa obnovu oštećenih površina, već takođe ima za cilj da unapredi zeleni fond grada, što će doprineti ekološkoj održivosti i poboljšati kvalitet života svih građana – rekla je Radenović.

U JKP "Gradsko zelenilo" ističu da je od novembra na Limanima i u drugim delovima grada posađeno oko 440 novih sadnica. U decembru je u Balzakovoj ulici, Ulici narodnog fronta i na Bulevaru patrijarha Pavla posađeno 30 koprivića, a u ulicama Braće Ribnikar i Miše Dimitrijevića devet javora i 10 stabala piramidalnog graba. U bloku omeđanom ulicama 1300 kaplara, Balzakovom, Narodnog fronta i Ive Andrića prošle godine je posađeno 48 sadnica: po šest javora i kerleuterija, po četiri jasena i ruja, osam smrča, dva platana, šest piramidalnih hrastova, dve sofore, tri lipe i sedam stabala graba. U bloku koji čine ulice Narodnog fronta, Šekspirova, Bulevar despota Stefana i Balzakova, krajem januara posađeno je 114 novih stabala: 15 platana, šest crvenolisnih šljiva, jedna breza, devet koprivića, četiri leske, dva hrasta, pet kerleuterija, dva liriodendrona, jedna smrča, 13 borova, pet sofora, sedam lipa, dva kuglasta i 13 piramidalnih jasena, četri bagrema, pet divljih trešnji i 20 sadnica graba.

– Tokom novembra, decembra i januara i Limanski park je dobio nove zelene stanare. Posađeno je 205 stabala različitih vrsta drveća, među kojima su magnolija, lipa, crni bor, kesten, zelokva, albicija, likvidambar, sofora, jasen, koprivić, javor, platan liriodendron i grab. Pored toga, Gradsko zelenilo na više lokacija u gradu presađuje 100 već odraslih sadnica drveća između pet i 10 metara visine, odnegovanih u starom rasadniku preduzeća na Novom naselju. Sa sadnjom ćemo nastaviti tokom februara i marta – podsetila je Andrić.

www.mojnovisad.com/vesti/foto-u-balzakov...privica-id59992.html

Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: mrnjavi, Blavak, Djordje Cvarkov, valjan, TicaNs
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru