Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Novi Sad za vreme vanrednog stanja

Novi Sad za vreme vanrednog stanja 04 maj 2020 13:56 #101

  • Otis.Driftwood.Ressurected
  • Otis.Driftwood.Ressurected's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3831
  • Primljenih Zahvalnica: 8962
Ja jedino sto vidim lose ovde je kvalitet fotografije.

Da je fotomontaza ja bih rekao da je profesionalna, ako mislis da je sunce ubaceno i sav taj odsjaj i refleksija manualno namestano.

Ali nije fotomontaza.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Novi Sad za vreme vanrednog stanja 04 maj 2020 15:00 #102

  • Duja
  • Duja's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 898
  • Primljenih Zahvalnica: 1774
Erebus napisao/la:


doduše, ovde deluje da je scena posle 5 ujutro, znači nije baš u temi, al svejedno odlična fotka

I ja sam mislio da je sunce umontirano, ali astronomija kaže da je u najmanju ruku moguće da je tako, i da izlazi na toj strani otprilike u doba ravnodnevnice, oko 6 ujutro:
www.sunearthtools.com/dp/tools/pos_sun.php

Svaki dobar projekat može da se oskrnavi pri izvođenju.
Nijedan loš projekat ne može da popravi pri izvođenju.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie

Novi Sad za vreme vanrednog stanja 06 maj 2020 23:05 #103

  • Otis.Driftwood.Ressurected
  • Otis.Driftwood.Ressurected's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3831
  • Primljenih Zahvalnica: 8962
E kolege, ova tema je bila interesantna ovih par nedelja, meseci...vreme stvarno leti

Admini bi sada, posto je vanredno stanje zvanicno zavrseno da ili ostave temu za jos neke retroaktivne fotke ili da je arhiviraju. Na njima je

Hvala svima na ucestvovanju u ovoj temi :)

Pozdrav
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Novi Sad za vreme vanrednog stanja 07 maj 2020 08:08 #104

  • Blavak
  • Blavak's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 8393
  • Primljenih Zahvalnica: 35780
Dve fotografije od 05.05., kada se već znalo da će se ukinuti vanredno stanje, a i mere su popustile.



Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: valjan

Novi Sad za vreme vanrednog stanja 07 maj 2020 08:32 #105

  • valjan
  • valjan's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1169
  • Primljenih Zahvalnica: 2327
Ljudi uopšte ne razumeju da ukidanje ograničenja ne znači da virusa nema više, nego da se samo oslobodio prostor po bolnicama... Prekjuče prođoh kolima pored par kafića, bašte pune ljudi bez maski, kelnerke 'ladno nose maske oko vrata a ne preko usta...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Novi Sad za vreme vanrednog stanja 07 maj 2020 09:09 #106

  • Blavak
  • Blavak's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 8393
  • Primljenih Zahvalnica: 35780
Ti što nose oko vrata još su i dobri. Na fotkama se ne vidi baš najbolje, no vozeći se biciklom sa Kvantaša do stana, ne znam da li sam video i 5% ljudi koji nose maske. Nažalost, to nije slučaj samo od pre dva dana, već traje nekoliko, valjda od kad su "popustili" mere, pa ljudi shvatili ko što ti pišeš.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Novi Sad za vreme vanrednog stanja 07 maj 2020 09:42 #107

  • Otis.Driftwood.Ressurected
  • Otis.Driftwood.Ressurected's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3831
  • Primljenih Zahvalnica: 8962
Preporucujem vam da pogledate ovaj kratki dokumentarac, pa ce te mozda imati drugaciju percepciju o maskama, ili ludilu ostanka kod kuce

Poslednja izmena: 07 maj 2020 09:43 od Otis.Driftwood.Ressurected.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Novi Sad za vreme vanrednog stanja 07 maj 2020 11:15 #108

  • mel
  • mel's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 645
  • Primljenih Zahvalnica: 648
ok, zabrana izlasla je bila ludilo, ali
kakvo bi ludilo tek bilo da nije bilo te zabrane i da smo se oslanjali na to da će građani poštovati preporuke o fizičkoj distanci? Ja biram ovo prvo ludilo.

što se tiče maski:

verovatnoća da onaj ko nosi masku i nosilac je virusa zarazi drugog je 5%
verovatnoća da onaj ko nosi masku dobije virus od nosioca virusa koji ne nosi masku je 70%

ako nosilac virusa i druga osoba nose maske, verovatnoća je reda procenta... Koji je zaključak?

U sloveniji je obavljeno testiranje uzorka koji je pokazao da je 3% građana bilo u kontaktu sa virusom i to im trenutno nije dovoljno da relaksaciju mera jer očekuju drugi talas. Sa našim ponašanjem ovo može da ode u vis ponovo.
Poslednja izmena: 07 maj 2020 11:22 od mel.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: RM77, Alibunar, valjan, Eldarion, Otis.Driftwood.Ressurected

Novi Sad za vreme vanrednog stanja 07 maj 2020 13:58 #109

  • Emanon
  • Emanon's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 463
  • Primljenih Zahvalnica: 2104
Vecina ljudi je ovde kupovala samo jednu hirursku masku koju je posle mesec dana svakodnevno pralo i peglalo.
Sam Bog zna koliko su tako masku istanjili i razredili tkanje a onda samouvereno da su 100% zasticeni ulazili u guzve, redove, druzenja, . . . Koliko je takvih bilo, a i sada je, na ulicama Novog Sada ne smem ni da zamislim.
Isto su radili i sa rukavicama. Po mesec dana koristiki jedan isti par koji su svakodnevno prali, susili a onda izvrtali na lice/naličje. Koliko li je samo mikro pukotina nastalo takvim tretmanima. Ljudi navuku takve rukavice i misle da su 100% zasticeni.
Na kraju sam vise poceo da verujem ljudima, prodavcima, kasirkama, koji nisu nosili rukavice jer sam krenuo od pretpostavke da ce u takvim situacijama, ako ne zbog mene, onda barem zbog sebe cesce prati i dezinfikovati ruke.
Ovi koji su od ranog jutra navlacili rukavice, nisu ih skidali do uvece. Ko zna za sta su se sve ti tokom dana hvatali i drzali.
Cisto sumnjam da cu u narednih mesec, mozda i dva, sesti u kafic na kafu. Ali ako to budem i uradio, radije cu sesti u bastu kafica gde primetim da konobar ne nosi rukavice.
Pretpostavicu da ce cisto zbog sebe cesce prati ruke nego kada nosi rukavice. Sa rukavicama ce se on osecati zasticeno i bolece ga uvo da se temeljnije posveti higijeni ruku tj. rukavica na kojima samo sto krokodila nece biti ako bi se pogledale kroz mikroskop. To sto su oni duzni da non stop menjaju rukavice, ne mora da znaci da ce to i raditi. Sve ce zavisiti od gazde lokala koliko je na dnevnom nivou spreman da iskešira za po kutiju maski i rukavica po smeni.
Sve vreme dok je trajalo vanredno stanje, ja sam uvek u džepu imao flašicu sa antibakterijskim gelom. Posle svakog izlaska iz prodavnice sam ga koristio. Svaki put kada bih na trafici primio kusur sam ga koristio. U principu, svaki put kada bih nesto dotakao na ulici bih ga koristio. Rukavice nisam nosio vec sam se posvetio sto cescoj higijeni ruku.
I sada uvek sa sobom nosim bocicu antibakterijskog gela. Mislim da cu je jos dugo nositi.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Novi Sad za vreme vanrednog stanja 07 maj 2020 14:05 #110

  • Otis.Driftwood.Ressurected
  • Otis.Driftwood.Ressurected's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3831
  • Primljenih Zahvalnica: 8962
Poenta je da ostajanjem kod kuce opada nas imuni sistem a da izlaskom napolje se jaca imuni sistem.

50 % umrlih u Evropi su umrli u starackim domovima. 25% umrlih u Srbiji su iz gerontoloskog centra u Nisu. Sakriva se broj zarazenih 10-100 puta da bi smrtnost bila veca 10-100 puta.

Taj virus se nece iskoreniti, ostaje tu, a drzanjem nas unutra 2 meseca ce samo imati opasnije posledice po sledeci talas, koji se svakako ocekuje.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Novi Sad za vreme vanrednog stanja 07 maj 2020 15:29 #111

  • Emanon
  • Emanon's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 463
  • Primljenih Zahvalnica: 2104
Sveđani imaju veliki broj umrlih, preko 2.000 čini mi se, nisu ništa zatvarali ni uvodili zabranu kretanja.
Uradili su zanimljivu statistiku umrlih. Tako je 50% umrlih u starackim domovima zato sto nisu zabranili posete istim. Tamo je svako mogao da udje i izadje kako je hteo pa je onda i uneo virus.
Na ostalih 50% vise od polovina otpada na odredjene etnicke grupe.
Najvise ima preminulih medju onima sa Bliskog istoka. Razlog je sto ti narodi inace tradicionalno zive u velikim porodicama sa po tri generacije u istom domacinstvu gde niko ne vodi racuna o smanjenju kontakta.
Zanimljivo je da su na toj listi, stranaca koji zive u Svedskoj, pri samom vrhu po broju umrlih Finci. Medjutim, tu se vecinom radi o finskim Romima koji takodje zive po nekoliko generacija u istom domacinstvu.
Nas sve sa ovih prostora vode kao ex. Jugoslavija bez dubljeg upustanja u nacinalnu i versku pripadnost. Ne razdvajaju nas na Slovence, Makedonsce, Srbe, Hrvate, . . . .u statistikama nas i dalje u ogromnoj vecini slucajeva jos uvek vode kao bivsi Jugosloveni.
I tu ima dosta preminulih, ali po nekoj njihovoj nezvanicnoj statistici uglavnom se radi o Albancima sa KiM i Romima iz cele ex. Jugoslavije. Svi oni i dalje tradicionalno zive u velikim porodicama, po nekoliko generacija.
Uglavnom, spasili su se oni stranci koji su se takoreci asimilovali u Svedjane i zive kao i oni. Svaka generacija ima svoj stan ili kucu, retko se vidjaju i kada je normalno stanje a kamoli sada. Kada idu u kupovinu to radi jedan clan domacinstva dok kod nekih grupacija naroda to i dalje rade kolektivno. Idu citave porodice u kupovinu, po vise generacija, sretnu se sa zemljacima u trznom centru pa naprave jos vecu grupu.
Bas se cujem sa nekim nasim ljudima koji zive tamo. Kazu sa se medjusobno ne posecuju, ne odlaze jedni kod drugih na kafu, ne kontaktiraju jedni sa drugima kada se sretnu na ulici, samo se jave jedno drugom i produze dalje, ali kod Sirijaca, Somalijaca, Afganistanaca, . . . i dalje padne grljenje, ljubljenje, rukovanje i obavezna priča kada se sretnu na ulici.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: limanac, RM77, valjan

Novi Sad za vreme vanrednog stanja 07 maj 2020 15:45 #112

  • Otis.Driftwood.Ressurected
  • Otis.Driftwood.Ressurected's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3831
  • Primljenih Zahvalnica: 8962
Jedina greska koju su Svedjani napravili je da su dozvolili da virus udje u staracke domove, zato i imaju veliku smrtnost
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Novi Sad za vreme vanrednog stanja 07 maj 2020 22:54 #113

  • RM77
  • RM77's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 309
  • Primljenih Zahvalnica: 425
Otis.Driftwood.Ressurected napisao/la:
Poenta je da ostajanjem kod kuce opada nas imuni sistem a da izlaskom napolje se jaca imuni sistem.
Izlazak napolje i izlazak među ljude nisu isto. Ovde su ljudi navikli da se nabodu u kafiće, a ne da negde prošetaju. Evo danas na Šodrošu jedno 10x manje ljudi no pre svega par dana, pijenje kafe u kafiću je ipak nešto neodoljivo većini i nešto dokle dobacuju. Mnogo šta su ovi pogrešno radili, i sada to rade, da to ne provlačimo ponovo, dosta nam je svima i njih i cele situacije, ali mi smo morali imati neku vrstu prisilnih ograničenja. Izuzetno smo nedisciplinovani kao narod.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: mel, Istraživač

Novi Sad za vreme vanrednog stanja 07 maj 2020 23:59 #114

  • Emanon
  • Emanon's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 463
  • Primljenih Zahvalnica: 2104
Večeras se prošetao do keja.
Kod spomenika žtvama Racije jedno stotinjak klinaca pravi žurku, kao i svake večeri svakog leta. Izgleda da im je jedino, što im je tokom policijskog časa nedostajalo pivo, turbo folk hitovi i padanje u trans. Izgledali su kao pušteni sa lanca. Gomila automobila parkiranih u desnim trakama, hektolitri piva. Nikog starijeg od 25 tamo nisam video. Ponašaju se kao da će sutra smak sveta pa daj da ludujemo poslednje veče u životu, da izvučemo maksimum.
Mladi su, treba da se zabave, ali ovo liči na onu čuvenu sliku ples sa mrtvacima ili ples mrtvaka, kako se već zove. Kada živi igraju sa mrtvima.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Novi Sad za vreme vanrednog stanja 08 maj 2020 00:25 #115

  • Cookie
  • Cookie's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Institutionalized
  • Poruka: 4216
  • Primljenih Zahvalnica: 3183
RM77 napisao/la:
Otis.Driftwood.Ressurected napisao/la:
Poenta je da ostajanjem kod kuce opada nas imuni sistem a da izlaskom napolje se jaca imuni sistem.
Izlazak napolje i izlazak među ljude nisu isto. Ovde su ljudi navikli da se nabodu u kafiće, a ne da negde prošetaju. Evo danas na Šodrošu jedno 10x manje ljudi no pre svega par dana, pijenje kafe u kafiću je ipak nešto neodoljivo većini i nešto dokle dobacuju. Mnogo šta su ovi pogrešno radili, i sada to rade, da to ne provlačimo ponovo, dosta nam je svima i njih i cele situacije, ali mi smo morali imati neku vrstu prisilnih ograničenja. Izuzetno smo nedisciplinovani kao narod.

Nismo mi nedisciplinovani, već nemamo poverenje u državu i institucije, što je i logično jer nas sistem zaglupljuje poslednjih 30 godina. Ja sam se npr. prvi put zabrinuo tek kada je ona budala odvalila kako je ovo najsmešniji virus.
Policijski čas ne treba komentarisati. Ne laje kera radi sela....
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Buck, limanac, Yokai, valjan, Otis.Driftwood.Ressurected

Novi Sad za vreme vanrednog stanja 08 maj 2020 00:37 #116

  • Yokai
  • Yokai's Avatar
  • Na mreži
  • Investitor
  • Poruka: 3503
  • Primljenih Zahvalnica: 2253
Po meni je cela ova situacija jako lose resena od strane nadleznih. Prvo sprdanje sa koronom i onda od jednom od 0 do 100 za 1 sekundu, sto bi rekli, policijski cas, pokusavanje centralizovanja izvestavanja i vesti, slanje poruka kako smo blizu Italijanskom scenariju, ... Ljudi realno nemaju posebnog razloga da veruju bilo kome iz kriznog staba, pogotovo sto su se mere kad su uvedene cinile jako nesrazmerno onome sto je do tada predstavljeno o koroni, kao bolesti koja postoji samo na Facebooku i slabijoj od gripa. Takav ostar zaokret je morao dovesti i drakonske restrikcije zbog toga sto je drzava bila nespremna i nesposobna da se na efikasan nacin izbori sa epidemijom blagovremeno, dovode do toga da sada ljudi (pogotovo tinejdzeri) nakon mesec i po dana kod kuce zele da provedu vreme zabavljajuci se, druzeci se sa ljudima, itd (Naravno, ovo je izuzetno lose po epidemiolosku situaciju). Najlakse je kuditi narod, jer narod je amorfna masa iz koje je lako sebe izvaditi, pogotovo kada predsednik to konstantno voli da radi. Eto, toliko.

Na kraju krajeva, mere apsolutno treba postovati, savete SZO primenjivati i pratiti situaciju kako se razvija.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Cookie, limanac, valjan, Eldarion, Otis.Driftwood.Ressurected, zlaja, Erebus

Novi Sad za vreme vanrednog stanja 08 maj 2020 11:35 #117

  • Neskov
  • Neskov's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 546
  • Primljenih Zahvalnica: 356





I za kraj slika nakon ukidanja vanrednog stanja :dry:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, limanac, Duja, das ivon, sasar, Blavak, valjan, Eldarion

Novi Sad za vreme vanrednog stanja 08 maj 2020 11:38 #118

  • TurboMaximus
  • TurboMaximus's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 2658
  • Primljenih Zahvalnica: 3036
Prokuženo.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Novi Sad za vreme vanrednog stanja 08 maj 2020 12:23 #119

  • Cookie
  • Cookie's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Institutionalized
  • Poruka: 4216
  • Primljenih Zahvalnica: 3183
Neskov napisao/la:





I za kraj slika nakon ukidanja vanrednog stanja :dry:

Ovo treba poslati Gradskoj čistoći.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Novi Sad za vreme vanrednog stanja 08 maj 2020 12:55 #120

  • RM77
  • RM77's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 309
  • Primljenih Zahvalnica: 425
I da je 300 godina zatupljivanja i nepoverenja u institucije, ne mogu da razumem da je nekom teško da svoju flašu/limenku METAR od sebe baci u kantu. I to ne jedan-dva bolida, već barem pola njih. Da, kante su sigurno bile prepune, jer i Čistoća dođe svake prestupne, ali ponesi sa sobom, stavi barem uz kantu, nešto...javašluk, bahatost, nemar sa svih strana.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru