Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Mape i planovi grada

Mape i planovi grada 10 maj 2020 16:50 #41

  • Nixivoje
  • Nixivoje's Avatar
  • Van mreže
  • Facebook Admin
  • Poruka: 4031
  • Primljenih Zahvalnica: 2421
Blavak napisao/la:
Dva fragmenta mape s početaka 80. godina prošlog veka. Vide se stari nazivi ulica.




Koruška je Kolo srpskih sestara?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Mape i planovi grada 10 maj 2020 17:14 #42

  • Emanon
  • Emanon's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 467
  • Primljenih Zahvalnica: 2125
Isti fragmenti sa plana iz 1952. godine.



Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, mrnjavi, sasar, Blavak, Eldarion, Zakeralo

Mape i planovi grada 10 maj 2020 18:46 #43

  • Blavak
  • Blavak's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 8416
  • Primljenih Zahvalnica: 35928
Nixivoje napisao/la:

Koruška je Kolo srpskih sestara?

Da, bivša Koruška je sada KSS, a Nova ulica (pored Krilove) se sada zove Hopovska.
Poslednja izmena: 10 maj 2020 18:53 od Blavak.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Mape i planovi grada 10 maj 2020 22:10 #44

  • Zakeralo
  • Zakeralo's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 10
  • Primljenih Zahvalnica: 58




Topografska karta JNA, 1984
Poslednja izmena: 10 maj 2020 22:46 od Zakeralo.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Duja, Blavak, valjan, Eldarion

Mape i planovi grada 11 maj 2020 20:55 #45

  • Zakeralo
  • Zakeralo's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 10
  • Primljenih Zahvalnica: 58
Više istorijskih mapa, XVIII i XIX vek, pokupljeno sa raznih strana:











Nastavak sledi...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: limanac, kasko, Duja, Blavak, valjan

Mape i planovi grada 11 maj 2020 20:56 #46

  • Zakeralo
  • Zakeralo's Avatar
  • Van mreže
  • Vodonoša
  • Poruka: 10
  • Primljenih Zahvalnica: 58
Ostatak...





Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: limanac, sergio-m, sasar, Blavak, valjan, mel

Re:Mape i planovi grada 11 maj 2020 21:22 #47

  • kasko
  • kasko's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 4920
  • Primljenih Zahvalnica: 9930
Ovo jezero sa poslednje slike se još uvek moze videti. Idite do teretnog ulaza Lesnine i iznenadicete koliko je ono! Tačno da se napravi neka turistička priča. Kao i Koviljski rit malo dalje. Nije Carska ali je bara ipo.

Racenštat je nekad bio Amsterdam bog'te.
Poslednja izmena: 11 maj 2020 21:24 od kasko.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: sergio-m

Re:Mape i planovi grada 12 maj 2020 00:08 #48

  • valjan
  • valjan's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1172
  • Primljenih Zahvalnica: 2332
Pa to jezero je Veliki rit, tu je i istoimeno nehigijensko naselje pored njega, a kada se pogleda satelistski snimak, dovoljno i na Google Maps, vide se svi ti nekadašnji tokovi Dunava i Dunavac koji je tekao pored Kaća:

Dunav
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: sergio-m

Re:Mape i planovi grada 12 maj 2020 10:29 #49

  • kasko
  • kasko's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 4920
  • Primljenih Zahvalnica: 9930
Da i da priznam, za ceo svoj zivot ga nisam video do nedavno kada sam bio do Lesnine.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Re:Mape i planovi grada 28 maj 2022 11:09 #50

  • vladulns
  • vladulns's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 633
  • Primljenih Zahvalnica: 2942
I Novi Sad na Google Earthu dobio treću dimenziju

Ova prostorna simulacija daje uvid o prirodnom pejzažu Novog Sada, ali i o izgrađenoj infrastrukturi i površini vojvođanske prestonice.

3D vizualizacija gradova nastavlja se u Srbiji. Posle Beograda, sada imamo priliku sa sagledamo i područje Novog Sada. Koje prednosti i benefite donosi ovakav način spoznaje grada?

Za razliku od dosadašnje dve dimenzije u kojima smo viđali Novi Sad na mapama i planovima, po prvi put možemo da steknemo uvid i u volumen, odnosno treću dimenziju.

Na osnovu položaja senki, stanja zelenila i stepena izgrađenosti prikazanih gradilišta, procenjujemo da je snimak načinjen u podnevnim časovima tokom letnjih meseci.

Kasarne izuzete od 3D prikaza
3D prikazom obuhvaćeno je gradsko područje od Futoga do Petrovaradina, ali i potez od Klise do Sremske Kamenice. Na primeru Novog Sada moguće je zapaziti vrlo razvijenu gradsku sredinu, koju pod pravim uglom tranširaju mnogobrojni bulevari.

Detaljnom analizom opisanog područja mogu se zapaziti lokaliteti izuzeti od trodimenzionalnog prikaza. Reč je o kasarnama u predelu Limana, Jugovićeva i Petrovaradina, te ovi delovi grada poseduju insuficijentno modelovan urbani prostor.

Postavlja se pitanje da li je mogao da se izabere povoljniji period za snimanje.

Ova prostorna simulacija daje uvid o prirodnom pejzažu Novog Sada, ali i o izgrađenoj infrastrukturi i površini grada. Visokom rezolucijom jasno se sagledavaju ukrasni ornamenti objekata kulturno-istorijskog centra, mostovi, Petrovaradinska tvrđava, pa čak i neki spomenici.

Na satelitskom snimku se prepoznaju i mnogobrojna gradska gradilišta, neka manja, neka veća, ali pogled na centar Novog Sada pruža informacije o prošlogodišnjim radovima na Pozorišnom trgu.

S obzirom na to da većina potencijalnih turista često pre dolaska na izabranu destinaciju pogleda ovakve modele gradova, postavlja se pitanje da li je mogao da se izabere povoljniji period za snimanje.

Šta od toga imaju arhitekte
Ova alatka može biti zanimljiva arhitektama jer od sada mogu da postave model budućeg objekta u 3D okruženje i sagledaju kako će on izgledati u izgrađenoj matrici Novog Sada.

Za ovo je, doduše, potrebna Pro verzija Google Eartha, a model se pravi u popularnom 3D programu SketchUp.

www.gradnja.rs/3d-mapiranje-novi-sad-google-earth/
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, Blavak, Ljube, valjan

Re:Mape i planovi grada 16 jun 2022 13:16 #51

  • Ljube
  • Ljube's Avatar
  • Van mreže
  • Šef Gradilišta
  • Poruka: 255
  • Primljenih Zahvalnica: 771
Nedavno sam pravio sajt za agenciju koja deli flajere po svim većim gradovima u Srbiji. Dobio sam od njih tabelu sa brojem stanova i kuća za njihove reone. Interesantno za Novi Sad mi je bilo to što je za većinu delova grada broj stanova kreće otprilike jednako. Npr Limn1 I oko 2000 stanova, Liman II skoro 3000, Liman III blizu 5000 i Liman IV oko 3500. Novo Naselje je kod njih podeljeno u 4 reona sa po 6000, 4500, 1800 i 800 stanova. Salajka 2500 stanova, Banatić (Jaše Tomića, Rumenačka, Kralja Petra, Bulevar) 4500 itd. E sad, ono što sam znao ali nisam imao neku tačnu brojku jeste koliko se broj stanova povećao na Grbavici i Detelinari. Baš sam se blago šokirao, sa tim da su brojevi nešto stariji i da je moguće da je taj broj stanova danas još veći.
Grbavica: 13461
Detelinara (Stara + sajmište): 9822
Grbavica ima skoro isti broj stanova kao 4 Limana, više nego celo NN.

Evo i linka do mape: podelaflajera.rs/novi-sad/
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, limanac, Alibunar, Blavak, Gari, Mikins, Djordje Cvarkov, mel, saleamns

Mape i planovi grada 16 jun 2022 13:56 #52

  • Otis.Driftwood.Ressurected
  • Otis.Driftwood.Ressurected's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3840
  • Primljenih Zahvalnica: 8976
To me ne cudi uopste. U mojoj zgradi na Naselju zgrada ima 19 stanova tj 3 u prizemlju i 4 po ostalim etazama. Mnoge zgrade u koje sam ulazio (jer mi je posao takav sada) na Novoj (Staroj) Detelinari su iste sirine kao moja zgrada, ali idu u dubinu i imaju po 70-80 stanova i 10-15 stanova po etazi. Jezivo.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Ljube, saleamns
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru