Dobro došli, Gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Društveni centar

Društveni centar 21 dec 2011 12:59 #1

  • neusatz!
  • neusatz!'s Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1372
  • Primljenih Zahvalnica: 2824
Ovaj sms kruži danas... sad šta će od toga biti videćemo.
‚‚U četvrtak 22.12. u podne kreće evolucija u Novom Sadu, 46 nevladinih organizacija, meseci priprema i planiranja, tajnosti, sada se konačno ostvaruje. Zauzima se kasarna u futoškoj ulici/preko puta elektro škole i pretvara se u najveći društveni centar koji je ovaj grad ikad video. Dođi da pozdraviš akciju, javi svima koje bi zagolicala ideja, stavi na FB, pusti poruke, bilborde, pošalji golubove, da da nas bude more, koje zaslužuje ova ideja‚‚
Dobrodošlica na SSC forumu:

You have been banned for the following reason:
No reason was specified.

Date the ban will be lifted: Never
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dukelander, limanac

Društveni centar 21 dec 2011 13:34 #2

  • Yokai
  • Yokai's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 3505
  • Primljenih Zahvalnica: 2254
neusatz! napisao/la:
Ovaj sms kruži danas... sad šta će od toga biti videćemo.
‚‚U četvrtak 22.12. u podne kreće evolucija u Novom Sadu, 46 nevladinih organizacija, meseci priprema i planiranja, tajnosti, sada se konačno ostvaruje. Zauzima se kasarna u futoškoj ulici/preko puta elektro škole i pretvara se u najveći društveni centar koji je ovaj grad ikad video. Dođi da pozdraviš akciju, javi svima koje bi zagolicala ideja, stavi na FB, pusti poruke, bilborde, pošalji golubove, da da nas bude more, koje zaslužuje ova ideja‚‚
Aj nek im je sa srecom.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 21 dec 2011 14:04 #3

  • Pinki
  • Pinki's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Festina lente
  • Poruka: 903
  • Primljenih Zahvalnica: 896
Zauzimanje kasarne??!! :ohmy:
Zar se to beše ne tretira kao "nasilno rušenje ustavnog poretka i institucija ove države" :?
Ne podržavam :suicide:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 21 dec 2011 14:07 #4

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4869
  • Primljenih Zahvalnica: 8012
Koliko znam, to nije kasarna već neko duže vreme već napušten objekat :troll:
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 21 dec 2011 14:16 #5

  • Steve McQueen
  • Steve McQueen's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Vintage race cars
  • Poruka: 862
  • Primljenih Zahvalnica: 330
Pinki napisao/la:
Zauzimanje kasarne??!! :ohmy:
Zar se to beše ne tretira kao "nasilno rušenje ustavnog poretka i institucija ove države" :?
Ne podržavam :suicide:


Zvuci opasno ali nije, skvoteri i klinci planiraju "zauzimanje" objekta, sto je skroz cool... :okay:
Slobodni Zidar
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 21 dec 2011 14:19 #6

  • mukyz
  • mukyz's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • the grand master
  • Poruka: 1269
  • Primljenih Zahvalnica: 632
Ja im ne bi dao. Takav, toliki i na takvom mestu objekat sigorno moze da ima neku svrsishodniju namenu od toga da se tu skupljaju beskucnici, "kvazi" umetnici i neshvacena raja :)
NSBuild
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 21 dec 2011 14:21 #7

  • Pinki
  • Pinki's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Festina lente
  • Poruka: 903
  • Primljenih Zahvalnica: 896
Steve McQueen napisao/la:
Zvuci opasno ali nije, skvoteri i klinci planiraju "zauzimanje" objekta, sto je skroz cool... :okay:
Hmmm... e pa, u tom slučaju... malo opuštene zajebancije :okay: :cheers:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 21 dec 2011 14:41 #8

  • limanac
  • limanac's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 5686
  • Primljenih Zahvalnica: 8883
Pa sve je bolje nego da zvrji prazno, a s obzirom na koncept objekta idealan je da se skvotuje, naprave razne radionice, kafici, prostori za svirke i probe, predstave, tribine, mozda nabudze i hostel kao u Ljubljani... NS nema nista slicno i u velikoj je potrebi za kreativnim prostorima. Ja od pocetka podrzavam akciju, kacio sam i video, pa kome je u medjuvremenu promaklo moze da se informise o celom projektu ovde.
Poslednja izmena: 21 dec 2011 14:44 od limanac.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Pinki

Društveni centar 21 dec 2011 14:46 #9

  • Steve McQueen
  • Steve McQueen's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Vintage race cars
  • Poruka: 862
  • Primljenih Zahvalnica: 330
mukyz napisao/la:
Ja im ne bi dao. Takav, toliki i na takvom mestu objekat sigorno moze da ima neku svrsishodniju namenu od toga da se tu skupljaju beskucnici, "kvazi" umetnici i neshvacena raja :)


Naravno da se moze naci svrsishodnija namena tom objektu ali se niko do sad iz gradskih struktura nije potrudio ni da razmisli o tome. Ceo objekat je kapitalan i na dobroj lokaciji i po tome mogao bi da ima razne namene, od upravno/sudskih/birokratsko/kuluturnih do ugistiteljskih. Ovako, propada kao sto je propadao dvorac Edjseg. E sad, da ne bi dobio narkomane, manijake, pse lutalice i sve ostele periferne pojave urbanog zivota, bolje da dobije gomilu tinejdzera i art&crafts radionice, NGO tribine i slicne stvari. Pre ce nesto pametno i kvalitetno da izadje iz toga, nego iz besciljnog propadanja...


E sad, sudeci po primeru Crne Kuce, kad bude neka trbina o LBGT pravima, onda ce da se skupi jedno 50 skinsa ispred i bice haos da se blokira saobracaj... Ali, boze moj, sve je to Novi Sad... ;)




Mislim da je 2Pac to najbolje sazeo u " 2 live and die in LA " :


"What would be LA with out Mexicans
Black love--Brown pride
in the set's again--Pete Wilson
trying to see us all broke
remember K day
weekends--crenshaw--MLK
automatics rang free cause
niggas' lost their way
gang signs being showed
nigga love your hood
but reconize and it's all good"



Slobodni Zidar
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 21 dec 2011 15:50 #10

  • neusatz!
  • neusatz!'s Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 1372
  • Primljenih Zahvalnica: 2824
M;islim da to nema veze sa gradom. Kasarna je još u vlasništvu vojske, a da više ne bi bila u njihovom vlasnićtvu neko mora da im plati. Tako da kriviti grad da nema ideju šta sa time je, bojim se, pogrešna adresa. Da je po mome ja bih Crnu kužu prebacio u kasarnu preko puta, a na sadađnjem mestu izidat stambenu zgradu... ali nije do mene.
Dobrodošlica na SSC forumu:

You have been banned for the following reason:
No reason was specified.

Date the ban will be lifted: Never
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 21 dec 2011 20:22 #11

  • kabacum
  • kabacum's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Imperare sibi maximum imperium est
  • Poruka: 209
  • Primljenih Zahvalnica: 97
Mislim da je ideja fantasticna ali da Futoska kasarna i nije najbolji izbor za projekat takvog tipa koji je nedvosmisleno od izuzetnog znacaja. Pre ovakvu platformu vidim u kasarni ka Ribarcu dok kasarnu dr Arcibald Rajs kao ozbiljan muzej , galerije, koncertne dvorane od drzavne tj. gradske vaznosti.

I ono sto bih takodje zeleo da napomenem je da mi se kod ovakvih projekata jedino ne dopada ideja svojatanja odnosno postojanja delova koji ce biti zatvorenog tipa tj. iskljucivo namenjenih stvaranju umetnika, kreativaca... Ipak sam za to da potpuno ali svaki cm prostora koriscenog u ove svrhe bude otvoren za sve zainteresovane posetioce, goste, sugradjane... To je prostor na koji svi imamo pravo, neko kao stvaralac a neko kao postovalac i obicni posetilac.
Poslednja izmena: 21 dec 2011 20:28 od kabacum.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 21 dec 2011 20:29 #12

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4869
  • Primljenih Zahvalnica: 8012
Priča se svašta.
Priča se da će sutra biti hapšenja... priča se da bi grad radije dopustio da se kasarna sruši nego što bi je dao nekome.
Priča se da ima zainteresovanih za kupovinu zemljišta, da bi gradili nešto.
Mornarica bi trebalo da je već na putu da bude prodata. Tako da... uskoro možemo da očekujemo tamo neke skupe poslovne prostore. Tek mornaricu niko ne bi dao ovim ljudima. To je suva ekskluziva, uz Dunav...

+ kabacum, ja sam dosta dobro upoznat sa tematikom.
Neće biti svojatanja. Društveni centar je namenjen svima, ne umetnicima, ne organizacijama, nego svakom pojedincu koji želi da učestvuje i doprinosi :)
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Poslednja izmena: 21 dec 2011 20:30 od Dukelander.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 21 dec 2011 20:34 #13

  • kabacum
  • kabacum's Avatar
  • Van mreže
  • Majstor
  • Imperare sibi maximum imperium est
  • Poruka: 209
  • Primljenih Zahvalnica: 97
Dukelander napisao/la:
Priča se svašta.
Priča se da će sutra biti hapšenja... priča se da bi grad radije dopustio da se kasarna sruši nego što bi je dao nekome.
Priča se da ima zainteresovanih za kupovinu zemljišta, da bi gradili nešto.
Mornarica bi trebalo da je već na putu da bude prodata. Tako da... uskoro možemo da očekujemo tamo neke skupe poslovne prostore. Tek mornaricu niko ne bi dao ovim ljudima. To je suva ekskluziva, uz Dunav...

+ kabacum, ja sam dosta dobro upoznat sa tematikom.
Neće biti svojatanja. Društveni centar je namenjen svima, ne umetnicima, ne organizacijama, nego svakom pojedincu koji želi da učestvuje i doprinosi :)

Apsolutno se slazem i podrzavam ideju samo kao takvu.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 21 dec 2011 20:35 #14

  • kasko
  • kasko's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 4920
  • Primljenih Zahvalnica: 9930
Mislim da to pricaju dokoni...

Takva je kriza da NIKOME ne pada na pamet da krece u kupovinu tako skupe lokacije i izgradnje bilo cega u momentu kada se mesecno prodaju 3 stana u gradu i kada je preko 50% poslovnog prostora u centru prazno.

No, zivi bili pa videli.

Nemaju ljudi trenutno pametnijeg posla, pa izvode neke performanse. Ne znam samo za ciji racun. E meni to mirise na neciji interes.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 21 dec 2011 20:46 #15

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4869
  • Primljenih Zahvalnica: 8012
Za sad je to isključivo predstavljeno upravo tako, ali malo opštije, ne kao nečiji interes, nego kao svačiji interes.

Ima šanse da i ako uspeju u preuzimanju prostora ne bude ništa od toga, tj. da se organizatori ospu, posvađaju i slično. Ima šanse da njihova produkcija i njihov rad ne budu zadovoljavajući.
Ali ima šanse i da bude drugačije, i ima šanse da tamo inspiraciju nađu i neki drugi ljudi, tj. ima šanse da se nešto u ovom gradu konačno i desi, a da nije komercijalni događaj, politički performans i slično.

Gledaću da odem tamo sutra i vidim kako ide.
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 21 dec 2011 20:59 #16

  • kasko
  • kasko's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 4920
  • Primljenih Zahvalnica: 9930
Postoje instance, nacini, procesi i zakoni kojima se to radi.
Ja i dalje ne razumem kako oni to misle da "preuzmu" prostor. Pa covece, nije ovo Divlji Zapad da ko pre zemlji, njegova je.
Mada nekada mislim da jeste.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 21 dec 2011 21:04 #17

  • Dukelander
  • Dukelander's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Poruka: 4869
  • Primljenih Zahvalnica: 8012
Da se takvo nešto desi je mnogo veća verovatnoća u nekoj zapadno-evropskoj demokratiji nego u nekoj zemlji koju bi smatrao divljačkom :)

Što se zakona tiče, Društveni centar ima i pravnu sekciju, slali su neka obaveštenja i o tome, mogu probati da nađem.
‎"IF we cannot provide the great cities and the great suburbs with some kind of poetry, they will simply go on breeding these broken fanaticisms that make women wave sabres and men found insane religions."
~GKC: Illustrated London News, October 7, 1905.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 21 dec 2011 21:13 #18

  • kasko
  • kasko's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 4920
  • Primljenih Zahvalnica: 9930
Ne znam kako to mislis da je verovatnoca veca... ali da ne politizujemo i idemo u off u tom pravcu.

Neka onda ljudi pokrenu peticiju, skupljaju potpise, lobiraju u skupstini grada, predstave planove itd. kako se vec to radi.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 21 dec 2011 21:14 #19

  • Sasa
  • Sasa's Avatar
  • Van mreže
  • Arhitekta
  • Poruka: 631
  • Primljenih Zahvalnica: 1081
Evo, ovo kruzi...
A to da nema svojatanja = opet ce biti svacije = nicije... nema odrzavanja, nema placenih racuna, nema odgovornosti... njesra!
Thursday at 12:00pm until Saturday, December 31, 2011 at 12:00am

Where

Društveni centar, Futoška 54, Novi Sad, Serbia
Description

Dragi prijatelji,
Pozivamo vas da se priključite akciji stvaranja Društvenog centra u Novom Sadu (22. decembar, tačno u podne, ispred kasarne Dr Arčibald Rajs u Futoškoj ulici).
Sve što vam treba je srce, metla i dobra volja.

Javite svima i obucite se dobro!
Vasa Inicijativa
_______________________________________________

KORISNE INFORMACIJE U VEZI AKCIJE:

Inicijativa za Društveni centar je u proteklih par nedelja stupila u kontakt sa Ministarstvom odbrane i Vojskom Srbije. Objekat kasarne “Dr.Arčibald Rajs” biće namenjen prodaji stranim i domaćim investitorima ako se Grad Novi Sad ne izjasni da ga želi. (Po Master planu iz 2006. godine taj objekat nije neophodan za funkcionisanje VS). Na naše Molbe da objekat koristimo za potrebe organizacija, neformalnih grupa i građana i građanki Novog Sada do trenutka konačnog rešenja statusa objekta, dobili smo odgovor da se objekat ne može koristiti za humanitarne, kulturno-umetničke i druge akcije, davati ili izdavati za korišćenje.

Akcija je prijavljena kao javni skup, ali ne unutar samog objekta jer on još uvek nije postao javan, već je prijavljen van objekta. Zbog mogućnosti legitimisanja od strane policije (do čega, nadamo se, neće doći) neophodno je sa sobom poneti lične dokumente (lk/pasoš), biti prema policajcima pristojan, ljubazan i kooperativan.

Da bi akcija bila što uspešnija, moramo pokazati Gradu i svima koliko nas ima – koliko nas ne želi da na mestu kasarne nikne novi tržni centar ili luksuzni hotel, koliko nas želi da ovaj objekat bude otvoren i služi svim građanima i građankama Novog Sada.

Zato,
javite svima, pozovite sve
i dođite da sutra, tačno u podne, zajedno počnemo da stvaramo Društveni centar


_____________________________________________

Šta je Društveni centar?

Društveni centar je:
Mesto susreta i okupljanja građana i građanki Novog Sada;
Mesto stvaranja, inovacija i slobode;
Mesto razmene znanja i sticanja iskustava kroz učenje i praktičan rad;
Mesto ličnog i zajedničkog razvoja;
Mesto interaktivne razmene iskustava i aktivnog učešća građana i građanki u društvenom životu grada;
Mesto podrške svima koji doprinose razvoju društvene zajednice;
Mesto aktivnog provođenja slobodnog vremena;
Mesto unapređenja kulture života u gradu;
Mesto koje možemo jedino zajednički stvoriti!

Društveni Centar počiva na vrednostima:
Solidarnosti, društvene jednakosti, individualne slobode i uzajamne podrške;
Građanskog aktivizma - aktivnog doprinosa lokalnoj i široj zajednici;
Otvorenosti – Društveni centar je pristupačan i otvoren za sve.

Uočeni problemi u gradu na osnovu kojih je nastala ideja o Društvenom centru:
Nepostojanje prostora za pojedince i grupe koje se bave aktivnostima od značaja za zajednicu;
Nedostatak građanstvu pristupačnog prostora za nezavisne kulturne, sportske, obrazovne i društvene aktivnosti;
Nedostatak mesta interaktivnog susreta pomenutih pojedinaca i organizacija;
Nepostojanje izbora sadržaja za kvalitetno provođenje slobodnog vremena, objedinjenih na jednom mestu.



www.drustvenicentar.org
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Društveni centar 21 dec 2011 21:35 #20

  • kasko
  • kasko's Avatar
  • Van mreže
  • Investitor
  • Poruka: 4920
  • Primljenih Zahvalnica: 9930
Zao mi je sto cu biti crna ovca ali nemam problem sa tim da od kasarne nastane luksuzni hotel u postojecem obliku. Barem bi doneo pare gradu.

Nije ni tacno jasno cime bi se u stvari taj Drustveni centar bavio, sem generalnih crta koje je lako navesti, ali u svakom slucaju mislim da bi tako necemu i ako bi potreba postojala bilo mesto u onom zamisljenom kulturno-umetnickom kraju u kineskoj cetvrti.

Ovo sto je istaknuto je na neki nacin postojalo sa Radnickim univerzitetom koji na zalost vise ne postoji :( i ja bih se rado pridruzio akciji ozivljavanja i osposobljavanja te zgrade.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
U pogonu je Kunena Forum

O nama

Postavljanjem NSBuild foruma na mrežu 11. decembra 2010. godine, građani dobijaju nezavisnu platformu za razmenu najaktuelnijih vesti, informacija i foto-materijala, a prevashodno u vezi sa praćenjem izgradnje, infrastrukturnim projektima i investicijama na teritoriji Novog Sada.

S početka okupivši dvadesetak entuzijasta, posvećeno radeći na strasti i ideji koja nas je ujedinila, dobijamo pažnju sve većeg broja građana koji nastavljaju da obogaćuju platformu. Tokom godina privlačimo pažnju medija i gradskih službi, te smo danas zvanično prisutni na značajnijim dešavanjima i gradilištima radi prenosa ekskluzivnih snimaka i informacija.

Pročitajte više

Udruženje

Udruženje "Novosadska Gradilišta"

Možete nas kontaktirati preko kontakt forme ili na email office@nsbuild.rs

Posetite nas i na društvenim mrežama.

Posetite našu facebook stranicu Posetite naš profil na instagramu Posetite naš profil na twitteru